Երևանի ՋԷԿ-ը կրեդիտորական պարտքեր է կուտակել իր ոչ կանոնադրական նպատակների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը վստահեցնում է, որ Երևանի ՋԷԿ-ը տարիների շարունակ կուտակել է կրեդիտորական պարտքեր, որոնք իրականում որևէ աղերս չունեն իր կանոնադրական գործունեության հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վարդանյանն այս մասին ասաց ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Երևանի ՋԷԿ-ի ֆինանսատնտեսական գործունեության վերաբերյալ Հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացության քննարկմանը:
«Երևանի ՋԷԿ-ը տարիներ շարունակ օգտագործվել է ոչ իր կանոնադրական նպատակներով, ձևավորել է դեբիտորական և կրեդիտորական պարտքեր: Օրինակ՝ Երևանի ՋԷԿ-ը Համաշխարհային բանկից վարկ է վերցրել, վճարել է «Նաիրիտ»-ի աշխատողների աշխատավարձը, հետո սկսել է այդ վարկը մարել սակագնով ստացված գազի գումարների հաշվին, գազի գումարը չի վճարել: Կան անհուսալի դեբիտորական պարտքեր, կան նաև կրեդիտորական պարտքեր, որոնք իրականում որևէ աղերս չունեն Երևանի ՋԷԿ-ի կանոնադրական գործունեության հետ»,- ասաց Վարդանյանն ու շեշտեց՝ այդ որոշումները կայացվել են ավելի բարձր մակարդակում՝ կառավարության մակարդակով:
Նա նշեց՝ այս պահի դրությամբ Երևանի ՋԷԿ-ի հիմնական պարտքը գազի գծով մոտ 30 մլն դոլար պարտքն է, իսկ դեբիտորական պարտքերը հիմնականում անհուսալի են: Նա նաև նշեց՝ ՋԷԿ-ին պարտք են «Նաիրիտ»-ը, «Վանաձորի քիմպրոմը»: Իսկ Երևանի ՋԷԿ-ը պարտք է «Որոտան» ՓԲԸ-ին:
Սակայն Վարդանյանը վստահեցրեց, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը երբեք ոչ կանոնադրական նպատակներով ներգրավված կամ առաջացած պարտքը, այդ ծախսերը չի ներառել սակագնում:

Ереванская ТЭЦ накопила кредиторскую задолженность из-за своих неуставных действий
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Акоп Варданян заверяет, что Ереванская ТЭЦ на протяжении многих лет накопляла кредиторские задолженности, которые на самом деле не имеют ничего общего с уставной деятельностью.
Как передает «Арменпресс», об этом Варданян сказал на заседании постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам на обсуждении текущего заключения аудиторской палаты относительно финансово-экономической деятельности Ереванской ТЭЦ.
“Ереванская ТЭЦ на протяжении многих лет использовалась не в уставных целях, сформировала дебиторскую и кредиторскую задолженность. Например, Ереванская ТЭЦ оформила кредит во Всемирном банке, выплатила зарплату работникам “Наирита”, затем начала погашать этот кредит за счет сумм газа, полученных по тарифу, сумму за газ она не платила. Есть безнадежная дебиторская задолженность, есть также кредиторская задолженность, которая на самом деле не имеет ничего общего с уставной деятельностью Ереванской ТЭЦ”, - сказал Варданян и подчеркнул, что эти решения были приняты на более высоком уровне - на уровне правительства.
Он отметил, что на данный момент основной долг Ереванской ТЭЦ по линии газа составляет около 30 млн долларов, а дебиторская задолженность в основном безнадежна. Он также отметил, что ТЭЦ должны “Наирит” и “Ванадзорский Химпром”. А Ереванская ТЭЦ задолжала ЗАО “Воротан”.
Варданян заверил, что комиссия по регулированию общественных услуг никогда не включала в тариф долги, связанные с уставными целями.