Արցախի ԱԳ փոխնախարարը հանդիպել է Կիպրոսի հայկական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Կիպրոսի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը հանդիպել է Կիպրոսի հայկական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպումը կազմակերպվել է Կիպրոսի խորհրդարանում hայկական hամայնքի պետական ներկայացուցիչ, պատգամավոր Վարդգէս Մահտեսեանի նախաձեռնությամբ։
Հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունները, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարել Արցախի միջազգային ճանաչման և միջազգային համագործակցության ընդլայնման գործընթացներին, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ներկա փուլին։
Հանդպման մասնակիցների խնդրանքով Արմինե Ալեքսանյանը նաև խոսել է Արցախում առկա իրողությունների մասին՝ ընդգծելով մարտի 31-ին հանրապետությունում կայանալիք համապետական ընտրությունների կարևորությունը ժողովրդավարական պետականության շարունակական ամրապնդման տեսանկյունից։
Արմինե Ալեքսանյանն անդրադարձել է նաև Արցախ-սփյուռք հարաբերություններին՝ ընդգծելով հայկական համայնքային կառույցների դերը թե՛ սփյուռքում հայապահպանության և թե՛ հայրենիքում, մասնավորապես` Արցախում, ռազմավարական նշանակություն ունեցող ոլորտների զարգացմանն ուղղված տարբեր ծրագրերի իրականացման գործում։ Կողմերը կարևորել են նմանատիպ հանդիպումների պարբերական անցկացումը՝ համագործակցության նոր ուղղությունների շուրջ մտքերի փոխանակման և հետագա քայլերի նախանշման նպատակով։

Замминистра ИД Арцаха встретилась с представителями армянских общинных структур Кипра
Находящаяся с рабочим визитом в Республике Кипр заместитель министра иностранных дел Республики Арцах Армине Алексанян провела встречу с представителями армянских общинных структур Кипра. Встреча была организована по инициативе государственного представителя армянской общины в парламенте Кипра, депутатом Вардгесом Махтесяном.
В ходе встречи заместитель министра представила приоритетные направления внешней политики Арцаха, в частности, коснулась международного признания республики, процессов расширения международного сотрудничества, а также нынешнего этапа мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД Арцаха, по просьбе участников встречи Армине Алексанян также представила текущую ситуацию в Арцахе, отметив важность предстоящих 31 марта общегосударственных выборов в республике с точки зрения дальнейшего укрепления демократической государственности.
Армине Алексанян затронула также отношения между Арцахом и диаспорой, подчеркнув роль армянских общинных структур как в сохранении армянской идентичности в диаспоре, так и в реализации на родине, в частности, в Арцахе, различных проектов по развитию стратегически важных отраслей. Стороны отметили значимость периодического проведения подобных встреч с целью обмена мнениями относительно новых направлений сотрудничества и определения дальнейших шагов.