Իրանը կորոնավիրուսի պատճառով բանտերից բաց է թողել շուրջ 70 հազար կալանավորների
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը մտադիր չԷ բանտեր վերադարձնել այն 70 հազար կալանավորներին, որոնք ժամանակավորապես ազատ են արձակվել կորոնավիրուսի պատճառով, քանի դեռ նրանք սպառնալիք չեն ներկայացնում հասարակության անվտանգությանը: Այդ մասին հայտնել Է Իրանի դատական իշխանության ղեկավար Իբրահիմ Ռայիսին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կալանավորների ազատումը կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ սպառնալիք չի առաջացել հասարակության անվտանգության համար»,- Mizan Online գործակալությունը մեջբերել Է Ռայիսիի խոսքը, որը հաստատել Է, որ Իրանի դատական իշխանություններն ավելի վաղ բանտերից բաց են թողել մոտավորապես 70 հազար կալանավորների: Իրանում փետրվարի 19-ից, երբ իշխանություններն առաջին անամ հայտնեցին կորոնավիրուսի մասին, գրանցված Է վարակման 6566 դեպք, ընդ որում՝ 2134 մարդ ապաքինվել Է, 194-ը՝ մահացել: Իսլամական Հանրապետությունում չի մնացել եւ ոչ մի նահանգ, որտեղ նոր տիպի կորոնավիրուս գրանցված չլինի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран из-за коронавируса отпустил из тюрем около 70 тысяч заключенных
Иранне намерен возвращать в тюрьмы 70 тысяч заключенных, временно отпущенных на свободу из-закоронавируса, пока нет угрозы безопасности обществу, сообщил глава судебной власти Ирана Ибрахим Раиси.
"Освобождение заключенных продолжится до тех пор, пока не возникнет угроза безопасности обществу", - цитирует агентствоMizan OnlineРаиси, подтвердившего, что судебные власти Ирана ранее выпустили из тюрем примерно 70 тысяч заключенных.
В Иране с 19 февраля, когда власти впервые сообщили о коронавирусе, зафиксировано 6566 случаев заражения коронавирусом, при этом 2134 человека выздоровели, 194 погибли. В Исламской Республике не осталось ни одной провинции, где не был бы зафиксирован коронавирус, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.