Հալեպում վերականգնել են քաղաքի գլխավոր հիվանդանոցը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի իշխանությունները վերականգնել են Հալեպի գլխավոր հիվանդանոցը. այնտեղ գործում Է 21 բաժանմունք՝ ժամանակակից ավտոմատացված սարքավորումներով եւ հարյուրից ավելի մասնագետներով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք, վերջապես, հասանք անհրաժեշտ մակարդակին: Բայց եւ այնպես մասնագետների պակաս ունենք: Ոմանք մեկնել են պատերազմի ժամանակ, ոմանք՝ զոհվել»,-ռուս լրագրողներին պատմել Է վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչ Մանաֆ Շարբաջին:
Համալսարանական հոսպիտալը շարունակել Է աշխատանքը պատերազմական գործողությունների ընթացքում եւ քանիցս ենթարկվել զինյալների գնդակոծություններին, բայց բժիշկները շարունակել են ընդունել պացիենտներին: Քաղաքի ազատագրումից հետո հիվանդանոցն սկսել են վերականգնել:
Սկզբում, բժիշկների խոսքով, փորձել են գնել ամերիկյան սարքավորումներ, բայց պատժամիջոցների պատճառով դա հնարավոր չի եղել: Այժմ հոսպիտալը հանդերձել են ժամանակակից եվրոպական սարքավորումներով: Ներկայում համալսարանական հոսպիտալն ընդունում Է ոչ միայն Հալեպի, այլեւ Սիրիայի մյուս բնակավայրերի հիվանդներին: Այնտեղ նաեւ պրակտիկա են անցնում մոտավորապես 600 բժիշկ-ուսանողներ, որոնք շուտով կդառնան լիարժեք մասնագետներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Алеппо восстановили главную городскую больницу
Власти Сирии восстановили работу главной больницы Алеппо, там работает 21 отделение с современным автоматизированным оборудованием и более сотни специалистов, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мы, наконец, вышли на необходимый уровень. Но нам все-равно еще не хватает специалистов. Кто-то уехал во время войны, кто-то погиб", - рассказал российским журналистам заведующий отделением хирургии Манаф Шарбаджи.
Университетский госпиталь продолжал работу во время военных действий и неоднократно подвергался обстрелам боевиков, но врачи продолжали принимать пациентов. После освобождения города больницу начали восстанавливать. Сначала, по словам медиков, пытались купить американское оборудование, но из-за санкций это оказалось невозможно. Сейчас госпиталь оснастили современным европейским оборудованием.
Сейчас университетский госпиталь принимает больных не только из Алеппо, но и из других населенных пунктов Сирии. Там также проходят практику около 600 медиков-студентов, которые вскоре станут полноценными специалистами.