«Երեկոյան Երևան» թերթի խմբագրին և նկարիչներին հանձնվեց «Այո՛» լոգոյի հաղթողին նախատեսված գումարը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Այո» նախընտրական շտաբի ղեկավար Սուրեն Պապիկյանը փետրվարի 28-ին «Այո» քարոզարշավի լոգոյի մրցույթի համար նախատեսված մեկական միլիոն դրամի հավաստագրերը հանձնեց «Երեկոյան Երևան» թերթի խմբագիր Նորայր Ենգիբարյանին, նկարիչներ Ցոլակ Ղանդիլյանին և հանգուցյալ Ստյոպա Նարոյանի դստերը` Սյուզաննա Նարոյանին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հենց այս թերթի 1991 թվականի սեպտեմբերի 23-ի համարում է տպագրված եղել հայտնի էսքիզը, որի մասն է կազմել նաև «Այո»-ի բրենդինգի մրցույթում հաղթած տարբերանշանը: Մրցույթի հաղթողի համար նախատեսված էր 3 միլիոն դրամ գումար:
«Այո»-ի շտաբը որոշում է կայացրել գումարը հանձնել բնօրինակի հեղինակի` հանգուցյալ Ստյոպա Նարոյանի ընտանիքին, ինչպես նաև նկարիչ Ցոլակ Ղանդիլյանին և «Երեկոյան Երևան» թերթի խմբագիր Նորայր Ենգիբարյանին, ովքեր տեղեկություն են տրամադրել և օգնել գտնել հեղինակին:
«Այո» նախընտրական շտաբի ղեկավար Սուրեն Պապիկյանը նշեց, որ այդ լոգոն պահպանելու և օգտագործելու են քարոզարշավի ընթացքում:
«Արդարությունը վերականգնելու համար և նաև բարոյական առումով ճիշտ ու մաքուր գործընթաց ունենալու համար այս հաղթողի համար նախատեսված 3 միլիոն դրամը պետք է բաշխենք «Երեկոյան Երևան» թերթի երկու նկարչի և խմբագրի միջև»,- ասաց Պապիկյանը:
«Երեկոյան Երևան» թերթի խմբագիրՆորայր Ենգիբարյանի խոսքով` 1991 թվականի անկախության հանրաքվեի օրերին ամբողջ Հանրապետությունում շատ բուռն իրադարձություններ էին տեղի ունենում, և թերթի աշխատակազմը փորձում էր այդ ոգին տեղափոխել թերթի էջեր:
«Ստյոպա Նարոյանի այդ նկարը հենց այնպես չի ստեղծվել, ինչ-որ մթնոլորտ էր պետք, պայմաններ… Այդ պայմանները հասունացել էին, և Նարոյանի կատարյալ նկարը ստեղծվեց: Ես վատ բան չեմ տեսնում «Այո»-ի կրկնվելու մեջ, որովհետև դա խորհրդանշում է կապը այս հանրաքվեների միջև»,- նշեց Ցոլակ Ղանդիլյանը:
«Արմենպրես»-ը Ազգային արխիվում գտել էր հոնորարների դուրսգրման փաստաթուղթը, որը հավաստում է, որ «Այո»-ի 1991-ի տարբերանշանի հեղինակը Ստյոպա Նարոյանն է:
Համացանցում բուռն քննարկվում էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դրամահավաք-երեկոյի ընթացքում հաղթող ճանաչված «Այո» քարոզարշավի լոգոն, որը նման է 1991 թվականի թերթում տպագրված լոգոյին: «Այո»-ի շտաբում լոգոն ընտրելիս տեղյակ չեն եղել, որ այն արտատպված է եղել 1991 թվականի թերթից: «Երեկոյան Երևան» թերթի գլխավոր խմբագիրԵնգիբարյանը երկու նկարչի անուն էր նշում՝ որպես 1991թ. սեպտեմբերի 23-ի համարում լույս տեսած անկախության հանրաքվեի «Այո»-ի լոգոյի հավանական հեղինակների:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նա նշել էր, որ հնարավոր է նկարի հեղինակը լինի Ցոլակ Ղանդիլյանը կամ Ստյոպա Նարոյանը, իսկ Ղանդիլյանը հաստատել էր, որ սեպտեմբերի 23-ի համարում պատկերված տարբերանշանն ամբողջովին իր գործընկերոջ՝ Նարոյանի ձեռագրի արտահայտությունն է:

Редактору и художникам газеты “Ерекоян Ереван” была вручена премия за логотип “Да”
Руководитель предвыборного штаба “Да” Сурен Папикян 28 февраля вручил сертификаты на сумму по 1 млн драмов редактору газеты “Ерекоян Ереван” Норайру Енгибаряну, художникам Цолаку Гандиляну и дочери покойного Степы Нарояна Сюзанне Нароян.
Как сообщает «Арменпресс», именно в номере этой газеты от 23 сентября 1991 года был напечатан известный рисунок, часть которого стал логотипом, победившим в конкурсе по брендингу “Да”. Для победителя конкурса была предусмотрена сумма в 3 млн драмов.
Штаб “Да” принял решение передать сумму семье автора оригинала рисунка - покойного Степы Нарояна, а также художнику Цолаку Гандиляну и редактору газеты “ Ерекоян Ереван” Норайру Енгибаряну, которые предоставили информацию и помогли найти автора.
Руководитель предвыборного штаба “Да” Сурен Папикян отметил, что этот логотип будет сохранен и использован в ходе предвыборной кампании.
“Для восстановления справедливости, а также для правильного и чистого в моральном плане процесса, мы должны распределить предусмотренные для победителя 3 млн драмов между двумя художниками и редактором газеты “Вечерний Ереван” “, - сказал Папикян.
По словам редактора газеты “Ерекоян Ереван” Норайра Енгибаряна, в дни референдума по независимости в 1991 году по всей республике происходили очень бурные события, и администрация газеты пыталась передать этот дух на страницах газеты.
“Этот рисунок Степы Нарояна был сделан не просто так, нужна была определенная атмосфера, условия... эти условия созрели, и была создана идеальная картина Нарояна. Я не вижу ничего плохого в его повторении в лого “Да”, поскольку это символизирует связь между этими референдумами”, - отметил Цолак Гандилян.
Арменпресс нашел в Национальном архиве документ о гонорарах, который подтверждает, что автором рисунка 1991 года логотипа “Да” является Степа Нароян.
В интернете бурно обсуждался логотип кампании “Да”, признанный победившим на вечере по сбору средств партии “Гражданский договор”, похожий на рисунок, опубликованный в газетном номере от 1991 года. В штабе “Да” при выборе логотипа не знали, что он был перепечатан из газеты 1991 года. Главный редактор газеты “Ерекоян Ереван” Енгибарян называл имена двух художников, работавших в 1991 году. В беседе с Арменпресс он отметил, что автором картины должен быть или Цолак Кандилян или Степа Нароян, а Гандилян подтвердил, что рисунок в номере от 23 сентября - выражение стиля его коллеги Нарояна.