ՄԻՊ-ը դատարանների առաջնային խնդիրներից է համարում նրանց արտաքին և ներքին անկախության երաշխավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի կարծիքով՝ դատարանների առաջնային խնդիրներից է նրանց արտաքին և ներքին անկախության երաշխավորումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թաթոյանն ասաց փետրվարի 25-ին Ազգային ժողովում Պետական-իրավական հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» (Կ-428-20.12.2019-ՊԻ-011/0) և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկում» թեմայով խորհրդարանական լսումների ընթացքում:
«Այսօր դատարաններին առնչվող առաջնային խնդիրներից է նրանց, թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին անկախության երաշխավորումը: Անկախության պակասի ու կոռուպցիոն դրսևորումների պատճառով ցածր է վստահությունը դատարանի նկատմամբ: ՄԻՊ-ին հասցեագրվող բողոքները վկայում են այն մասին, որ առկա են նույնիսկ դեպքեր, երբ առանձին դատավորներ իրենց վարքագծով վնասում են դատական համակարգի հեղինակությանը»,- ասաց Թաթոյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշեց նաև, որ դատական համակարգում քիչ չէ այն դատավորների թիվը, որոնք բարեխղճորեն կատարում են իրենց առաքելությունը: Արման Թաթոյանն անդրադարձավ նաև դատական համակարգում առկա մարդու իրավունքների խախտումներին:
«Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի հեղինակը ՀՀ կառավարությունն է:

Омбудсмен одной из главных задач считает гарантирование внешней и внутренней независимости судов
По мнению омбудсмена Армана Татояна, одной из приоритетных задач судов является гарантирование их внешней и внутренней независимости.
Как передает Арменпресс, об этом Татоян сказал 25 февраля в Национальном собрании при обсуждении вопросов о внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Судебный кодекс Республики Армения К-428-20.12.2019 ПИ-011/0 и в пакет смежных проектов законов.
“Сегодня одной из приоритетных задач судов является гарантирование как внешней, так и внутренней независимости. Доверие к суду очень низко из-за отсутствия независимости и коррупционных проявлений. Жалобы, адресованные омбудсмену, свидетельствуют о том, что бывают случаи, когда некоторые судьи своим поведением вредят авторитету всей судебной системы”, - сказал Татоян.
Омбудсмен также отметил, что в судебной системе мало судей, которые добросовестно выполняют свою миссию. Арман Татоян коснулся также и нарушений прав человека в судебной системе.
Автор проекта закона О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Судебный кодекс Республики Армения – правительство Армении.