Հրայր Թովմասյանի դատական հայցը Նիկոլ Փաշինյանի դեմ մակագրվել է դատավոր Գայանե Խաչատրյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը դատական հայց է ներկայացրել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Datalex» դատական տեղեկատվական համակարգից: Թովմասյանը պահանջում է ներողություն խնդրել վիրավորանք պարունակող արտահայտությունների համար եւ հերքել զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները:
Հայցը ներկայացվել է փետրվարի 21-ին և մակագրվել Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գայանե Խաչատրյանին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 25-ին Կապանում կայացած ասուլիսին հայտարարել էր, 2018-ի մայիսից սկսած Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն իրեն առաջարկել է իր ծառայությունները, ինչին ի պատասխան Թովմասյանը հայտարարել էր, որ եթե վարչապետը արժանահավատ փաստ չներկայացնի, որ ինքն իր ծառայություններն է առաջարկել իշխանությանը, զրպարտության վերաբերյալ հայցով դիմելու է դատարան: Վարչապետը հրապարակել էր գրիչի լուսանկար, որը Թովմասյանն էր իրեն նվիրել՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ժամանակ՝ նշելով. «Ի վերջո, որոշեցի պահել, որպես իմ տեսած ամենատարօրինակ քծնանքի, շողոքորթության վկայություն»: Այս հրապարակումից հետո Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը խնդրել էր իր փաստաբաններին՝ պատրաստել հայցադիմում ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի:

Суд принял иск Грайра Товмасяна против Никола Пашиняна
Председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян подал в суд на премьер-министра Никола Пашиняна. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на судебно-информационную систему «Даталекс». Товмасян требует извиниться за выражения, содержащие оскорбление, и опровергнуть содержащую клевету информацию.
Иск был подан 21 февраля. Дело будет вести судья Ереванского городского суда первой инстанции Гаянэ Хачатрян.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил на пресс-конференции 25 января в Капане, что председатель Конституционного суда Грайр Товмасян предлагал ему свои услуги с мая 2018 года. В ответ на это Товмасян заявил, что если премьер-министр не предоставит достоверных доказательств того, что он предлагал свои услуги властям, то подаст в суд за клевету. Премьер-министр опубликовал фотографию ручки, которую Товмасян подарил ему на заседании Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан», отметив: «В конце концов, я решил сохранить ее, как свидетельство самой необычной угодливости, которую я когда-либо видел». После этой публикации председатель Конституционного суда Грайр Товмасян попросил своих адвокатов подготовить иск против премьер-министра Никола Пашиняна.