Պարգևատրվեցին տարվա լավագույն մարզիկները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի 2019 թվականի «Տարվա լավագույն տասը մարզիկները» պարգևատրվեցին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ նախագահի նստավայրում կայացած արարողության ընթացքում վարչապետը մարզիկներին հանձնեց 5-ական միլիոն դրամ պարգևավճար: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ տարվա 10 լավագույն մարզիկների ընտրությունն այս տարի փոփոխության կենթարկվի, բայց մինչ այդ կլինի հանրային քննարկում:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որսպորտի զարգացումը Հայաստանի Հանրապետության համար ունի ռազմավարական նշանակություն: «Երեկ կառավարության նիստում ասացի, բայց չեմ զլանա կրկնել, որ մենք հիմա մշակում ենք Հայաստանի մինչև 2050 թ. զարգացման ռազմավարությունը և այդ զարգացման տեսլականի մեջ առանձնահատուկ տեղ ենք տալիս սպորտին՝ արձանագրելով մեր ազգային և պետական նպատակը՝ մինչև 2050 թ. ունենալ առնվազն 25 օլիմպիական ոսկե մեդալ: Իհարկե, շատերին այս նշաձողը թվում է չափազանց բարձր, բայց դա մեզ ոչ թե հուսահատեցնում է, այլ ընդհակառակը, ոգևորում է, որովհետև չեմպիոն լինելու համար կա մի շատ կարևոր նախապայման՝ տրամադրված լինել անել ոչ թե այն, ինչ հնարավոր է, այլ տրամադրված լինել անել այն, ինչ անհնար է: Եվ հետևաբար, ես այսօրվա մեր միջոցառումը համարում եմ մարդկանց հավաքույթ՝ մի մասը՝ գուցե մարզական բնագավառում, մյուս մասը՝ քաղաքական բնագավառում, որոնք իրենց առաջ ոչ թե խնդիրներ դնում են ըստ դրանց հնարավորության, այլ խնդիրներ դնում են ըստ դրանց անհնարինության: Եվ կարևորը նրանց մեծագույն առաքելությունն անհնարինը հնարավորին դարձնելն է և ոչ միայն անհատապես, ոչ այնքան անհատապես, այլև ընդհանրապես պետության, ժողովրդի, հանրության համար: Այս առումով եմ ես շատ կարևոր համարում Հայաստանում մեծ սպորտի զարգացումը, որովհետև կարծում եմ, որ մեր մարզիկների հաղթանակները միջազգային ասպարեզում ոչ միայն նրանց անհատական հաջողություններն են, ոչ միայն նրանց մարզիչների և մարզադպրոցների հաջողություններն են, այլև նրանք մեծացնում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, հայ ժողովրդի վստահությունը սեփական ուժերի նկատմամբ»,-ասաց Փաշինյանը:
Օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը մեծ պատիվ է համարում Հայաստանի 10 լավագույնների շարքում լինելը, քանի որ մեր երկիրը մարզական ավանդույթներով հարուստ երկիր է. «Ամեն մի տիտղոս իր տեղ ու դերն ունի իմ կարիերայում: Մենք զգում ենք այս ուշադրությունը, որը ոգևորում է մեզ»,- ասաց նա:
Աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանի համար էլ նմանատիպ պարգևատրությունները կարևոր են, որոնք ոգևորություն են հաղորդում մարզիկներին: «Գնում եմ Օլիմպիական խաղերի ոսկու հետևից և մարտական եմ տրամադրված: Նման միջոցառումները շատ խրախուսական են և պարտավորեցնող»,-շեշտեց նա:
Մարզական լրագրողների, ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների և SMS քվեարկության արդյունքում 10 լավագույն մարզիկներ են ճանաչվել Արթուր Ավետիսյանը, Հովհաննես Բաչկովը, Սլավիկ Գալստյանը, Արթուր Ալեքսանյանը, Ռուբեն Ալեքսանյանը, Տիգրան Կիրակոսյանը, Արսեն Հարությունյանը, Հակոբ Մկրտչյանը, Գոռ Մինասյանը և Սիմոն Մարտիրոսյանը:

Награждены лучшие спортсмены года
Премьер-министр Армении Никол Пашинян наградил “Десятку лучших спортсменов года” 2019 года. Как передает «Арменпресс», в ходе церемонии, состоявшейся в резиденции президента Армении, премьер-министр вручил каждому спортсмену премию в размере 5 млн драмов. По словам министра НОКС Араика Арутюняна, принцип отбора 10 лучших спортсменов года в этом году будет изменен, состоится общественное обсуждение.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что развитие спорта для Армении имеет стратегическое значение. “Вчера на заседании правительства я сказал, и не устану повторять, что мы сейчас разрабатываем программу развития Армении до 2050 года. Стратегию развития и в видении этого развития уделяем особое место спорту, фиксируя нашу национальную и государственную цель до 2050 года - иметь не менее 25 олимпийских золотых медалей. Многим эта планка покажется слишком высокой, но это нас не разочаровывает, а наоборот воодушевляет, потому что для того, чтобы стать чемпионом, есть очень важное предусловие - быть настроенным делать не то, что возможно, а то, что невозможно. И, следовательно, наше сегодняшнее мероприятие я считаю собранием людей, часть которых из спортивной сферы, другая из политической, людей которые ставят перед собой задачи не по их возможностям, а по их невозможностям. И самое важное - сделать их величайшую невозможную миссию возможной, не только индивидуально, и не столько индивидуально, а для государства, народа, общества. В этом плане я считаю очень важным развитие большого спорта в Армении, поскольку считаю, что победы наших спортсменов на международной арене не только являются их индивидуальными успехами, это не только успехи их тренеров и спортивных школ, они увеличивают веру граждан Республики Армения, армянского народа в собственные силы”, - сказал Пашинян.
Олимпийский чемпион Артур Алексанян посчитал большой честью быть в числе 10 лучших спортсменов Армении, поскольку наша страна – страна, богатая спортивными традициями. “Мы чувствуем это внимание, и оно воодушевляет нас”, - сказал он.
Для чемпиона мира и Европы Симона Мартиросяна подобные награды очень важны, они придают большое воодушевление спортсменам. “Я иду за золотом Олимпийских игр и настроен по-боевому. Подобные мероприятия и поощрительные и обязывающие”, - подчеркнул он.
В результате SMS-голосования и голосования представителей федераций и спортивных журналистов 10 лучшими спортсменами были признаны Артур Аветисян, Оганес Бачков, Славик Галстян, Артур Алексанян, Рубен Алексанян, Тигран Киракосян, Арсен Арутюнян, Акоп Мкртчян, Гор Минасян и Симон Мартиросян.