Դատարանում շարունակվում է Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հարցի քննարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում մեկնարկել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախորդ դատական նիստում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը միջնորդություն էր ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին, որի քննարկումը շարունակվում է փետրվարի 11-ի դատական նիստում:
Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը, հղում անելով ՀՀ Սահմանադրությանը, ընդգծել էր, որ 2008 թ. մարտին Ռոբերտ Քոչարյանը գործել է բացառապես նախագահի լիազորությունների շրջանակում։ Արամ Օրբելյանի խոսքով՝ խախտվել է և շարունակում է խախտվել Քոչարյանի անձեռնմխելիության իրավունքը և անմեղության կանխավարկածը։ Ավարտելով ելույթը՝ Օրբելյանը խնդրել էր դատարանին դադարեցնել քրեական հետապնդումը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ և կարճել սույն գործը:
Գործով մեղադրյալի կարգավիճակում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՀ ԶՈՒ նախկին գլխավոր շտաբի պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը:

В суде продолжается обсуждение вопроса о прекращении уголовного преследования в отношении Кочаряна
В суде общей юрисдикции Еревана началось судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Как сообщает «Арменпресс», на предыдущем судебном заседании группа защиты Роберта Кочаряна представила ходатайство о прекращении уголовного преследования в отношении Роберта Кочаряна, обсуждение которого продолжается на судебном заседании 11 февраля.
Адвокат Кочаряна Арам Орбелян, ссылаясь на Конституцию РА, подчеркнул, что в марте 2008 года Роберт Кочарян действовал исключительно в рамках полномочий президента. По словам Арама Орбеляна, нарушено и продолжает нарушаться право Кочаряна на неприкосновенность и презумпцию невиновности. Завершив выступление, Орбелян попросил суд прекратить уголовное преследование в отношении Роберта Кочаряна и прекратить это дело.
В качестве обвиняемых по делу фигурируют второй президент Армении Роберт Кочарян, экс-начальник Генштаба ВС Юрий Хачатуров, бывший вице-премьер РА Армен Геворгян и экс-министра обороны Сейран Оганян.