ՍԴ փոխնախագահը Ստրասբուրգում մասնակցել է նոր դատական տարվա մեկնարկին նվիրված միջոցառումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Լինոս Ալեքսանդր Սիցիլիանոսի հրավերով Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Ալվինա Գյուլումյանը հունվարի 31-ին Ստրասբուրգում մասնակցել է նոր դատական տարվա մեկնարկին նվիրված միջոցառումներին, մասնավորապես, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 70-ամյակին նվիրված սեմինար-քննարկմանըև ՄԻԵԴ-ի հանդիսավոր նիստին: Միջոցառումներին մասնակցել են ԵՄ և ԵԽ անդամտարբեր երկրների բարձր դատարանների, պետական, տեղական իշխանությունների և միջազգային տարբեր ատյանների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև իրավաբան-գիտնականներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սահմանադրական դատարանից, հանդիսավոր արարողության ժամանակ ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմել են ՄԻԵԴ-ինախագահ Լինոս Ալեքսանդր Սիցիլիանոսը և Իռլանդիայի Հանրապետությանգերագույն դատարանի նախագահ Ֆրանկ Կլարկը:

Вице-председатель КС Армении приняла участие в торжественном заседании ЕСПЧ
По приглашению председателя Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) Линоса-Александра Сицилианоса вице-председатель Конституционного суда Армении Альвина Гюлумян в Страсбурге 31 января приняла участие в мероприятиях, посвященных началу нового судебного года, в частности, в семинаре-дискуссии, посвященной 70-летию Европейской конвенции о правах человека, а также торжественном заседании ЕСПЧ. В мероприятии приняли участие представители высших судов стран-членов ЕС и СЕ, представители местных органов власти и различных международных инстанций, а также ученые-правоведы.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Конституционного суда Республики Армения, на торжественной церемонии с приветственными речами выступили председатель ЕСПЧ Линос-Александр Сицилианос и председатель Верховного суда Ирландии Франк Кларк.