ՀՔԾ-ն «Օրսիս Արմս»-ի ներկայացուցչի հաղորդման հիման վրա նոր քրեական գործ է հարուցել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հատուկ քննչական ծառայությունում ռուսական հրաձգային զինատեսակներ արտադրող «Օրսիս Արմս» ընկերության ներկայացուցչի հաղորդման հիման վրա նոր քրեական գործ է հարուցվել և միացվել է «Օրսիս Արմս»-ի զենքի գնման պայմանագրի չեղարկման դեպքով հարուցված քրեական գործին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ասացին ՀՔԾ լրատվական ծառայությունից:
«Այդ քրեական գործը միացվել է «Օրսիս Արմս» ընկերության զենքի գնման պայմանագրի չեղարկման դեպքով հարուցված քրեական գործին»,- ասացին ՀՔԾ-ից, հավելելով, որ այլ մանրամասներ այս պահին չեն կարող հայտնել:
«ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը 2020թ. փետրվարի 3-ին, հաղորդելով ՀՔԾ-ում նոր քրեական գործի մասին, հենվելով իր անանուն տեղեկացված աղբյուրի վրա, նշում է, որ նոր քրգործը վերաբերում է ՀՀ ՊՆ բարձրաստիճան ներկայացուցչի կողմից արժեքավոր նվերի յուրացման և նույն նախարարության պաշտոնատար անձի կողմից երկրում «Օրսիս Արմս» ընկերությունը ներկայացնող փաստաբանի գործունեության խոչընդոտման դեպքերին:
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և դրանով էական վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ 2019թ. սեպտեմբերի 19-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, իսկ ավելի վաղ՝ օգոստոսի 17-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում նախապատրաստված նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ԶՈՒ կարիքների համար մրցույթի միջոցով սպառազինության գծով գնում կատարելու գործընթացում ՀՀ ՊՆ համապատասխան պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք դրսևորելու և դրա հետևանքով պետությանն էական վնաս հասցնելու դեպքի առթիվ: ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից ռազմամթերքի խոշոր խմբաքանակ ձեռք բերելու նպատակով փակ պարբերական մրցույթում կեղծ պատճառաբանություններով ռուսական «Օրսիս Արմս» ընկերության հայտը մերժելու գործով մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի ցուցումի հիման վրա երկու քրեական գործ միացվել է մեկ վարույթում:
Քրեական գործը ՀՀ քննչական կոմիտեից փոխանցվել էր Հատուկ քննչական ծառայությանը:
Օգոստոսին ՀՀ-ում գրանցված, ռեզիդենտ հանդիսացող «Օրսիս Արմս» ընկերության ներկայացուցիչ, ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը հաղորդում էր ներկայացրել՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից ռազմամթերքի խոշոր խմբաքանակ ձեռք բերելու նպատակով փակ պարբերական մրցույթին մասնակցելու իրենց հայտը գնահատող հանձնաժողովի կողմից կեղծ պատճառաբանություններով մերժելու վերաբերյալ:

ССС на основании заявления представителя “Орсис Армс” возбудила новое уголовное дело
В Специальной следственной службе, на основании сообщения представителя компании “Орсис Армс”, производящей российское стрелковое оружие, возбуждено новое уголовное дело и объединено с уголовными делами, возбужденными в связи с аннулированием договора о закупке оружия “Орсис Армс”. Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в пресс-службе ССС.
“Это уголовное дело было объединено с уголовными делами, возбужденными в связи с отменой договора о закупке оружия компании “Орсис Армс”“, - сказали в ССС, добавив, что другие подробности на данный момент не могут сообщить.
Агентство “РИА Новости” 3 февраля 2020 года, сообщив о новом уголовном деле в ССС, опираясь на анонимный информированный источник, отмечает, что новое уголовное дело касается случаев присвоения высокопоставленным представителем МО РА ценных подарков и воспрепятствования деятельности официального лица того же министерства - адвоката, представляющего в стране компанию “Орсис Армс”.
По факту злоупотребления должностным положением соответствующими должностными лицами Генерального штаба ВС РА, исходя из личной заинтересованности, и причинения ими существенного ущерба в связи с инцидентом 19 сентября 2019 года было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 375 УК Армении. Ранее, 17 августа, по материалам, подготовленным в управлении по расследованию особо важных дел главного военного следственного управления Следственного комитета РА по признакам преступления, предусмотренного частью 1 статьи 376 Уголовного кодекса РА, было возбуждено уголовное дело по факту халатного отношения соответствующих ответственных должностных лиц МО РА к их служебным обязанностям, и причинения вследствие этого существенного ущерба государству. На основании распоряжения прокурора, осуществляющего надзор за законностью досудебного уголовного производства по делу об отклонении заявки российской компании “Орсис Армс” на закрытом периодическом конкурсе с целью приобретения крупной партии боеприпасов, два уголовных дела были объединены в одно производство.
Уголовное дело передано из Следственного комитета в Специальную следственную службу.
Представитель компании “Орсис Армс”, являющейся резидентом, зарегистрированной в августе в Армении, адвокат палаты адвокатов Армении Александр Сирунян представил комиссии по оценке заявление об отказе в участии в закрытом периодическом конкурсе с целью приобретения крупной партии боеприпасов.