Դատավոր Դանիելյանը չի կարող սույն գործով անաչառ որոշում կայացնել. Քոչարյանի պաշտպաններ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններ Հովհաննես Խուդոյանն ու Արամ Վարդևանյանն ինքնաբացարկի միջնորդություն են ներկայացրել Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Վերաքննիչ քրեական դատարանը քննեց Մարտի 1-ի գործով բոլոր նյութերը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին տրամադրելու որոշման դեմ դատախազության ներկայացրած բողոքը:
Ներկայացնելով մի շարք հիմքեր՝ պաշտպաններն ընդգծել են, որ դատավոր Դանիելյանը չի կարող սույն գործով անաչառ որոշում կայացնել։ Նրանք հիշատակել են, մասնավորապես, այն դատական նիստը, որի ժամանակ նույն Արմեն Դանիելյանը թույլ չի տվել ելույթ ունենալ Ռոբերտ Քոչարյանին ու նրա փաստաբանական թիմի անդամներին:
Դատարանը, լսելով երկու կողմերին, հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ դատական ակտ կայացնելու։ Այն կհրապարակվի փետրվարի 3-ին, ժամը 10:00-ին:
Պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նախաքննության ընթացքում միջնորդություն էր ներկայացրել՝ պահանջելով տրամադրել Մարտի 1-ի մայր գործով բոլոր նյութերը։ Սակայն քննիչը մերժել էր: Փաստաբանը բողոք էր ներկայացրել դատարան, և 2019 թվականի նոյեմբերին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, բավարարել էր բողոքը՝ պարտավորեցնելով ՀՔԾ-ին Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին տրամադրել Մարտի 1-ի մայր գործով բոլոր նյութերը։ Դատախազությունը բողոքարկել է դատարանի նշված որոշումը:

Судья Даниелян по данному делу не сможет принять беспристрастное решение: защитники Кочаряна
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна Ованнес Худоян и Арам Вардеванян представили ходатайство об отводе судьи Апелляционного уголовного суда Армена Даниеляна.
Как сообщает «Арменпресс», Апелляционный уголовный суд рассмотрел апелляцию прокуратуры на решение о предоставлении защитникам второго президента Армении Роберта Кочаряна всех материалов по делу 1 марта.
Представляя ряд оснований, адвокаты подчеркнули, что судья Даниелян по данному делу не сможет принять беспристрастное решение. Они, в частности, упомянули судебное заседание, на котором тот же Армен Даниелян не позволил выступать Роберту Кочаряну и членам его адвокатской команды.
Суд, выслушав обе стороны, удалился в совещательную комнату для вынесения судебного акта. Он будет опубликована 3 февраля в 10:00.
Адвокат Ованес Худоян в ходе предварительного следствия представил ходатайство, требуя предоставить им все материалы по делу 1 марта. Однако следователь отказал ему. Адвокат представил апелляцию в суд, и в ноябре 2019 года суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армана Ованнисяна удовлетворил ее, обязав ССС предоставить адвокатам Роберта Кочаряна все материалы по делу 1 марта. Прокуратура обжаловала указанное решение суда.