Ինչպես խուսափել Ռուսաստան մուտքի արգելքից. պարզաբանում է մասնագետը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, մասնավորապես աշխատանքային միգրանտները Ռուսաստանում գտնվելու ժամկետների խախտումների դեպքում ենթարկվում են պատասխանատվության՝ ստանալով տարբեր ժամկետներով մուտքի արգելք:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Հայկական կարիտաս» ՀԿ-ի «Ղրղզստանում, Հայաստանում եւ Ռուսաստանում գործընկերության ամրապնդման միջոցով աշխատանքային միգրանտների պաշտպանության խթանում» ծրագրի փորձագետ Տաթևիկ Բեժանյանը ներկայացնում է իրավիճակն ու հորդորում հետևել կանոններին:
«Առաջին ամենամեծ ու տարածված խախտումը, որ ՀՀ քաղաքացիներն անում են Ռուսաստանում, գտնվելու ժամկետի խախտումն է»,-ասաց Բեժանյանն ու ներկայացրեց, թե քանի օրվա խախտման դեպքում ինչ ժամկետով են ստանում մուտքի արգելք:
Եթե ՀՀ քաղաքացիները խախտել են Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվելու 90-օրյա ժամկետը, այսինքն՝ այնտեղ մնացել են 91 օրից մինչև 180 օր, ապա նրանց մուտքը կարգելվի 3 տարով: Եթե ՀՀ քաղաքացիները ՌԴ տարածքում գտնվելու ժամկետը խախտել են և այնտեղ մնացել 180-270 օր, ապա նրանց մուտքը կարգելվի 5 տարով: Եթե ՀՀ քաղաքացիները ՌԴ տարածքում գտնվելու ժամկետը խախտել են և այնտեղ մնացել 270 օր և ավելին, ապա նրանց մուտքը կարգելվի 10 տարով:
Բեժանյանը որպես հաջորդ ամենատարածված խնդիր նշեց այն, որ միգրանտները գրանցվում են մի հասցեում, սակայն, իրականում, բնակվում այլ հասցեում: «Դա ՌԴ-ում գտնվող գրեթե բոլոր միգրանտների խնդիրն է, շատ տարածված խնդիր է: Եվ մուտքի արգելքի առյուծի բաժինն ընկնում է հենց այս խախտումն իրականացրած միգրանտներին: Հաճախ բնակարանի տերերը հրաժարվում են գրանցում իրականացնել, և քաղաքացիները գտնում են ինչ-որ մեկին, որն իրականացնում է դա, սակայն իրենք չեն ապրում այդտեղ: Սա բավարար հիմք է, բացահայտվելու դեպքում, 3 տարի մուտքի արգելք ստանալու համար»,-ասաց նա:
Բեժանյանը նշեց՝ մյուս խոշոր խախտումն այն է, որ մեր քաղաքացիները պայմանագիր են կնքում մի կազմակերպության հետ, սակայն աշխատում են մեկ այլ կազմակերպությունում: «Սա էլ արվում է նրա համար, որ գործատուները հաճախ չեն ցանկանում հարկեր վճարել աշխատողների համար: Գոյություն ունեն, այսպես ասած, թիթեռի կյանք ունեցող կազմակերպություններ, որոնք մեկ օրով բացվում են, պայմանագրեր են կնքում, ներկայացնում միգրացիոն ծառայությանը, մի քանի օր հետո փակվում են, հետո միգրանտն ունենում է խնդիրներ»,-ասաց նա:
Եթե ՀՀ քաղաքացիները որպես աշխատանքային միգրանտ մեկնում են Ռուսաստանի Դաշնություն, ապա գործատուի հետ պետք է կնքեն աշխատանքային պայմանագիր և հաշվառվեն իրենց բնակության վայրում. հակառակ դեպքում կհայտնվեն անօրինական միգրանտի կարգավիճակում։ Այդ դեպքում միգրանտին կվտարեն երկրից, իսկ տեղափոխումն իրականացրած անձանց կմեղադրեն անօրինական միգրացիայի կազմակերպման գործում և կդատապարտեն որպես քրեական հանցագործների:
Եթե ՀՀ քաղաքացին ինչ-ինչ պատճառներով ունի մուտքի արգելք կամ դատարանի վճռով արտաքսվել է, ապա անուն, ազգանուն կամ այլ տվյալներ փոխելով և նոր փաստաթղթեր ձեռք բերելով ՌԴ մուտքը գործելը համարվում է անօրինական մուտք: Եթե խախտումը հայտնաբերվում է սահմանին, ապա թույլ չեն տալիս մուտք գործել երկիր: Եթե հայտնաբերվում է երկրի ներսում, ապա կամ արտաքսում են մինչև 10 տարով, կամ դատապարտում են որպես քրեական հանցագործի:

Как избежать запрета на въезд в Россию: поясняет специалист
Граждане Республики Армения, в частности трудовые мигранты, в случае нарушения сроков пребывания в России привлекаются к ответственности, получив запрет на въезд в страну на разные сроки.
Как передает «Арменпресс», эксперт программы “Стимулирование защиты трудовых мигрантов путем укрепления партнерства в Кыргызстане, Армении и России” ОО “Армянский Каритас” Татевик Бежанян представила ситуацию и призвала соблюдать правила.
“Первое самое большое и распространенное нарушение, которое совершают граждане Армении в России - это нарушение срока пребывания”, - сказала Бежанян и представила, на какие сроки получают запрет на въезд в случае нарушения срока пребывания.
“Если граждане Армении нарушили 90-дневный срок пребывания в Российской Федерации, то есть остались там от 91 дня до 180 дней, то их въезд будет запрещен на 3 года, если от 180 до 270 дней, то их въезд будет запрещен на 5 лет, если 270 дней и более, то их въезд будет запрещен на 10 лет.
В качестве следующей наиболее распространенной проблемы Бежанян отметила, что мигранты регистрируются по одному адресу, но на самом деле проживают по другому. Это проблема почти всех мигрантов, находящихся в РФ, очень распространенная проблема. И львиная доля запрета на въезд падает именно на мигрантов, совершивших это нарушение. Часто хозяева квартиры отказываются их регистрировать, и граждане находят кого-то, кто это делает, но они там не проживают. Это достаточное основание для того, чтобы в случае выявления получить запрет на въезд в течение 3 лет”, - сказала она.
По словам Бежанян, другим крупным нарушением является то, что наши граждане заключают договор с одной организацией, однако работают в другой организации. Это делается по той причине, что работодатели часто не хотят платить налоги за работников. Существуют, так называемые, организации, имеющие жизнь мотыльков, которые открываются на один день, заключают договоры, представляют их в миграционную службу, через несколько дней закрываются, а потом у мигрантов возникают проблемы”, - представила она.
Если граждане Армении, как трудовые мигранты, едут в Российскую Федерацию, то с работодателем должны заключать трудовой договор и регистрироваться по месту жительства, в противном случае они окажутся в статусе нелегального мигранта. В этом случае мигранта выдворят из страны, а лиц, осуществивших переезд, обвинят в организации незаконной миграции и они будут осуждены как уголовные преступники.
Если гражданин РА по каким-либо причинам имеет запрет на въезд или выслан по решению суда, то изменение имени, фамилии или других данных и получение новых документов на въезд в РФ считается незаконным въездом. Если нарушение обнаружено на границе, их въезд в страну не допускается. Если нарушители обнаруживается внутри страны, то они либо высылаются на срок до 10 лет, либо осуждаются как уголовные преступники.