Երբեմն ուզում եմ երիտասարդ տարիքի թռիչքին մեկ անգամ էլ հասնել.Տիգրան Մանսուրյանը 81 տարեկան է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճանապարհորդություններ, համերգներ, նոր ստեղծագործություններ, հանդիպումներ. հայ կոմպոզիտորական արվեստի վառ ներկայացուցիչ, մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանն աշխատանքային բուռն ընթացքի մեջ է: Նա հունվարի 27-ին նշում է ծննդյան 81-ամյակը, տարիքն ամենևին չի խանգարում ակտիվ աշխատելու հարցում: Մաեստրոն վաղ առավոտից ստանում է բազմաթիվ շնորհավորանքներ ու բարեմաղթանքներ, օրն անցկացնելու է հարազատների ու ընկերների հետ, սակայն մինչ այդ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հանդես եկավ ասուլիսով՝ ներկայացնելու աշխատանքային ծրագրերը, տարբեր հարցերի վերաբերյալ իր մտորումները: Տիգրան Մանսուրյանը նոր է վերադարձել ճանապարհորդությունից, այս անգամ իր ստեղծագործությունները հնչում էին Չեխիայում կայացած համերգին:
«Բռնո քաղաքում երկու օր հնչեց իմ Ռեքվիեմը: Հրաշալի երգչախումբ ու նվագախումբ էր մասնակցում: Ռեքվիեմը շատ է հնչել աշխարհի բազմաթիվ երկրներում: Այս երկու համերգները կարծես կրկնակի անգամ ավելի ուշադրության էր արժանացել հանդիսատեսի կողմից ընդունելության տեսանկունից, այն շատ կարևորվեց: Դեսպանի՝ Աշոտ Հովակիմյանի կողմից ջերմ ընդունելության արժանացա, ինչը հաճելի է»,-ասաց Տիգրան Մանսուրյանը: Համերգային հատվածից նա բազմաթիվ հանդիպումներ է ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների, տեղի լրագրողների հետ:
Տիգրան Մանսուրյանը շարունակում է ստեղծագործել և իր ստեղծագործությունները հնչեցնել աշխարհի տարբեր բեմերում: Ինչպես ինքն է բնութագրում, այսօր շատ ծանր մի գործի հետ է կապված, որն աշնանը պետք է հնչի Իտալիայում:
«Մեծ գործ է նվագախմբի, երգչախմբի և մեներգչի համար: Այս տարի աշխարհի մշակութային իրականությունը տոնում է Դանթե Ալիգիերիի հոբելյանը: Երեք կոմպոզիտորի առաջարկել են, որ յուրաքանչյուրը գրի ընդհանուր ստեղծագործության մի հատվածը: Հատվածներն են՝ դժոխք, քավարան, դրախտ: Ինձ առաջարկել են քավարանը և ես համաձայնել եմ: Իմ մասով ստեղծագործությունը պետք է մինչև մարտի վերջ վերջացնեմ»,-ասաց նա:
Այն հնչելու է Իտալիայի երեք քաղաքում: Մաեստրոն մտադիր է գործը վերանայել, ինչպես ինքն է ասում, ճանապարհորդությունից հետո հայացքը կարծես նորոգված լինի:
Նոր ստեղծագործությունների հետ կապված այլ աշխատանքային առաջարկություններ մաեստրոն ևս ունի. այդ ուղղությամբ դեռ մտածում է: Մաեստրոն մտադիր է իր ստեղծագործություններում հնարավորինս շատ տեղ բացել հայ պոեզիայի համար: Նա հիշեցրեց, որ նախորդ տարի Հայաստանում իր ծննդյան 80-ամյակի առթիվ կազմակերպված համերգներից մի քանիսը հենց այդ շեշտադրմամբ էին:
«Գիտեք, խոստովանեմ, որ երբեմն ուզում եմ երիտասարդ տարիքի այս կամ այն թռիչքին մեկ անգամ էլ հասնեմ»,-ավելացրեց մաեստրոն:

Today, on January 27, Maestro Mansurian is celebrating his 81st birthday, but his age doesn’t hinder the composer to continue actively working. From early morning Mansurian receives congratulations and birthday wishes. He says he will spend his day with family members and friends, but before that he gave a press conference today in ARMENPRESS to present his upcoming programs. He has just returned from abroad, this time his works were performed at a concert in the Czech Republic.
“My Requiem was performed for two days at the city of Brno. An amazing orchestra and choir were participating. Requiem has been performed in many countries of the world. But these two concerts received a particular welcome by the audience. I received a warm welcome by Armenian Ambassador Ashot Hovakimyan”, Mansurian said, adding that he also met with the Armenian community representatives and the Czech reporters.
Tigran Mansurian continues creating and performing his works in different stages of the world. As he describes, today he is engaged in a very heavy work which will be performed in Italy in autumn.
“It’s a great work for the orchestra, choir and soloist. This year the world’s cultural reality is celebrating the jubilee of Dante Alighieri. Proposals were made to three composers so that each of them will write one part of an overall work. The work consists of three parts – hell, purgatory and heaven. Purgatory part was proposed to me, and I agreed. I must complete my work by the end of March”, he said, adding that this work will be performed in three Italian citizens.
The composer informed that he also has other proposals, but still is thinking about them. Mansurian is going to pay much more place to the Armenian poetry in his works.