Տիգրան Մանսուրյանի տարեդարձը կնշվի կոմպոզիտորին նվիրված համերգային ծրագրով
Կոմպոզիտոր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանի տարեդարձի առթիվ հունվարի 28-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա «Սիմֆոնիկ Մանսուրյան» համերգային երեկոն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համերգին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ կհնչեն Մանսուրյանի՝ հայկական կինոնկարների և թատերական ներկայացումների համար գրված ստեղծագործությունները։
Համերգը նախաձեռնել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն ու Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը։ Համերգի գործընկերն է Հայաստանի կինոյի հիմնադրամը։
Տիգրան Մանսուրյանը ծնվել է 1939 թվականի հունվարի 27-ին Բեյրութում: Հայրենադարձության ճանապարհները նրան բերել են Հայաստան՝ Արթիկի շրջան, ուր բնակություն է հաստատել նրա ընտանիքը:
Մանսուրյանը կոմպոզիցիա է սովորել 1956-1960 թվականներին Երևանի Ռ. Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանում (Էդուարդ Բաղդասարյանի դասարան), ապա 1960-1965 թվականներին՝ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում՝ Ղազարոս Սարյանի դասարանում: Ուսանողական տարիներին գրել է տարբեր ժանրի երկեր, արժանացել մրցանակների:
Մանսուրյանի կամերային և գործիքային ստեղծագործությունները բազմիցս կատարվել են Հայաստանում, Խորհրդային Միության մշակութային կենտրոններում ու արտասահմանում, բարձր գնահատվել իրենց գեղարվեստական անկրկնելիության, միանգամայն նոր ազգային ոլորտների բացահայտման շնորհիվ: Նորագույն միջոցներին հմտորեն տիրապետող ու դրանք լայնորեն կիրառող Մանսուրյանն առաջինն էր, ով կոմպոզիցիոն ժամանակակից հնարքներ ներմուծեց Հայաստան, ինչպես օրինակ` նեոկլասիցիզմ, դոդեկաֆոնիզմ, վեբեռնիզմ։
Մանսուրյանի ստեղծագործությունները հայկական երաժշտարվեստի և ժողովրդական ավանդույթների հետաքրքիր միահյուսություն են՝ արտահայտիչ մեղեդիներով և բարձրաճաշակ հնչերանգներով։ Գրել է նաև երաժշտություն ֆիլմերի համար՝ «Նռան գույնը», «Կտոր մը երկինք», «Մենք ենք, մեր սարերը», «Ճերմակ անուրջներ», «Հին օրերի երգը» և այլն:

Юбилей Тиграна Мансуряна будет отмечен концертной программой, посвященной композитору
В честь юбилея народного артиста Республики Армения композитора Тиграна Мансуряна 28 января в концертном зале “Арам Хачатурян” состоится концертный вечер “Симфонический Мансурян”.
Как сообщает “Арменпресс”, в программе концерта прозвучат произведения Мансуряна, написанные для армянских фильмов и театральных постановок.
Концерт инициировован Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Государственным симфоническим оркестром Республики Армения. Партнером концерта является Фонд кинематографии Армении.
Тигран Мансурян родился 27 января 1939 года в Бейруте. Дорога репатриации привела его в Армению, в Артикский район, где и поселилась их семья.
В 1956-1960 годах Тигран Мансурян учился в классе композиции (Эдуарда Багдасаряна) Ереванского музыкального училища им. Р. Меликяна. С 1960 по 1965 год — в Ереванской государственной консерватории им. Комитаса в классе Газароса Саряна. Уже в студенческие годы он писал произведения различных жанров и получал награды.
Камерные и инструментальные произведения Мансуряна многократно исполнялись в Армении, в культурных центрах Советского Союза и за рубежом и высоко ценились за их художественную уникальность и открытие совершенно новых национальных сфер. Умело владея новейшими средствами и широко применяя их, Мансурян первым ввел в Армении современные композиционные приемы, такие как неоклассицизм, додекафония и вебернизм.
Произведения Мансуряна представляют собой интересное переплетение армянского музыкального искусства и народных традиций, отличающееся выразительными мелодиями и высоким качеством звучания. Он написал музыку к фильмам: “Цвет граната”, “Кусочек неба”, “Мы и наши горы”, “Белые грезы”, “Песнь прошлых дней” и др..