Երևանում հարգանքի տուրք մատուցվեց Հոլոքոստի անմեղ զորքերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլոքոստի հիշողության շաբաթի շրջանակում Հոլոքոստի և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանի մոտ հրեա անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու էին եկել մի շարք բարձրաստիճան այրեր, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ:
Հոլոքոստի հիշողության շաբաթի շրջանակում կայացավ Հայաստանի հրեական համայնքի հավաքը: Հոլոքոստի հիշողության շաբաթը, որն անց է կացվելու հունվարի 24-31-ը, նվիրվում է Աուշվից-Բիրկենաու համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 75-ամյակին:
Հայաստանում հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ հունվարի 27-ը Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրն է:
«Գրեթե 3 ամիս նրանք գոյատևել են «Օսվենցիմ» համակենտրոնացման ճամբարում: Մենք այս օրը հավաքվում ենք այս հուշարձանի մոտ ու ևս մեկ անգամ փաստում, որ այդ ժամանակ միայնակ չենք եղել: Այսօր մեր կողքին էին ՀՀ նախագահի, վարչապետի ներկայացուցիչները, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպանի գլխավոր խորհրդականը»,- նշեց Վարժապետյանը:
Նա նշեց, որ հուշարձանի մոտ վառվել է 6 մոմ, ինչը խորհրդանշում է 6 մլն զոհերին:
Հայաստանում հրեական համայնքի ղեկավարն ընդգծեց, որ իրենք հպարտանում են Երևանում տեղադրված այդ յուրահատուկ հուշարձանով, որը նվիրված է նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
«Հայաստանում մեր համայնքն այնքան էլ մեծ չէ՝ մոտ 300-400 ընտանիք, սակայն մենք բավականին ակտիվ ենք: Մենք հպարտանում ենք, որ մեզ համար այսքան դժվար օրը, որը նաև ուրախալի է, քանի որ հենց այս օրն է Սովետական բանակը «Օսվենցիմի» մեր կալանավորներին ազատագրել, հայերը նշում են մեզ հետ և մեր կողքին են»,- շեշտեց Վարժապետյանը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ հունվարի 27-ը նշվում է որպես Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օր: Օրը հատուկ է ընտրված` այն ֆաշիստական ամենամեծ համակենտրոնացման ճամբարներից մեկի` Աուշվից-Բիրկենաուի (Օսվենցիմ) ազատագրման օրն է:

В Ереване почтили память жертв Холокоста
В рамках Недели памяти жертв Холокоста ряд высокопоставленных чиновников и представителей дипломатического корпуса почтили память жертв Холокоста.
В рамках Недели памяти жертв Холокоста состоялось собрание еврейской общины Армении. Неделя памяти жертв Холокоста, которая проходит с 24 по 31 января, посвящена 75-й годовщине освобождения концентрационного лагеря Аушвиц-Биркенау и окончанию Второй мировой войны.
Глава еврейской общины Армении Римма Варжапетян в беседе с Арменпресс сказала, что 27 января - Международный день памяти жертв Холокоста.
«Они находились в концентрационном лагере Освенцим почти три месяца. Мы собираемся у этого памятника в этот день и еще раз свидетельствуем о том, что мы были не одни в то время. Сегодня вместе с нами были представители президента, премьер-министра Армении, Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Республике Армения Джонатан Лакот, главный советник Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения», - сказала Варжапетян.
Она отметила, что возле памятника зажгли 6 свечей, которые символизируют 6 миллионов жертв.
Глава еврейской общины Армении подчеркнула, что они гордятся этим уникальным памятником в Ереване, который также посвящен памяти жертв Геноцида армян.
«Наша община в Армении не такая большая - около 300-400 семей, но мы довольно активны. Мы гордимся тем, что в этот очень трудный для нас день, который также является радостным, поскольку именно в этот день Советская армия освободила узников Освенцима, армяне рядом с нами и поддерживают нас», - подчеркнула Варжапетян.
Решением Генеральной ассамблеи ООН 27 января отмечается как День памяти жертв Холокоста. Этот день выбран специально - это день освобождения одного из крупнейших фашистских концлагерей Аушвиц-Биркенау (Освенцим).