ԵՄ-ն բազմակողմանի աջակցություն է հայտնում ՀՀ արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը հունվարի 21-ին ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպանԱնդրեա Վիկտորինը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարարը եվրոպացի գործընկերներին շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար և, ներկայացնելով արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների օրակարգը, տեղեկացրել է սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի մեկնարկի մասին: Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև դատաիրավական և ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների զարգացումներին:
Վասիլիս Մարագոսը կարևորել է Կառավարության՝ հատկապես արդարադատության ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու հանձնառությունը և Եվրոպական միության բազմակողմանի աջակցությունն է հայտնել այդ նախաձեռնությունների իրականացման հարցում:

ЕС выражает всестороннюю поддержку реализуемым в сфере юстиции Армении реформам
Министр юстиции Армении Рустам Бадасян 21 января принял делегацию во главе с руководителем отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства Главного директората Европейской комиссии по вопросам соседства Василисом Марагосом. Во встрече также приняли участие глава делегации Европейского Союза в Армении, посол Андреа Викторин, заместитель министра юстиции Кристина Григорян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства юстиции Армении, Бадасян поблагодарил своих европейских коллег за эффективное сотрудничество и, представив повестку дня реформ в области юстиции, проинформировал о начале процесса конституционной реформы. В ходе встречи стороны также коснулись процесса реализации реформ в судебно-правовой сфере и полиции.
Василис Марагос подчеркнул важность приверженности правительства реализации реформ, особенно в области юстиции, и выразил широкую поддержку Европейского союза реализации этих инициатив.