ԱԺ պատգամավորներն ադրբեջանցի երգչի քսենոֆոբ պահվածքի առնչությամբ նամակ կհղեն Գերմանիայի Բունդեսթագ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորները նամակ կհղեն Գերմանիայի Բունդեսթագ՝ հայ երգչուհի Ռուզան Մանթաշյանի ելույթը Դրեզդենում ադրբեջանցի երգչի քսենոֆոբիկ պահանջով կասեցնելու առնչությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունվարի 21-ին Ազգային ժողովում հայտնեց «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արթուր Մանուկյանը:
«Semper Opernball փառատոնը կասեցրել է երգչուհի Ռուզան Մանթաշյանի ելույթը՝ ադրբեջանցի տենոր Յուսիֆ Էյվազովի պահանջով, որը երգչուհի Աննա Նետրեպկոյի ամուսինն է, Ռուզան Մանթաշյանի հայազգի լինելու պատճառով: Մենք՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովը, պատրաստել ենք մի նամակ, որը կուզենայինք, որ հնարավորինս շատ պատգամավորներ ստորագրեին: Նամակն ուղղված է Բունդեսթագին, որպեսզի նրանց ուշադրությունը հրավիրենք Դրեզդենում կատարվող քսենոֆոբիկ դրսևորումների վրա»,- ասաց Մանուկյանը:
Հունվարի 13-ին համացանցում լուրեր էին տարածվել այն մասին, որ ազգությամբ ադրբեջանցի օպերային երգիչ Յուսիֆ Էյվազովը, «քաղաքական նկատառումներից ելնելով», հրաժարվել է ելույթ ունենալ հայուհի սոպրանո Ռուզան Մանթաշյանի հետ: Երկու արտիստները պետք է միասին հանդես գային փետրվարի 7-ին Semper Opernball-ին:
Ավելի ուշ ադրբեջանցի երգիչն Ինստագրամի իր էջում նշել էր, իբր, այդ լուրը սուտ է: Նա հրապարակել էր SemperOpernball-ի հաղորդագրությունն այն մասին, որ օպերային թատրոնն ընդհանրապես պայմանագիր չի կնքել Ռուզան Մանթաշյանի SempernOperball-ում ելույթ ունենալու վերաբերյալ։
Սակայն դեռ դեկտեմբերին մամուլի հաղորդագրություն էր տարածվել, որում սպասվող ելույթներում նշված է եղել նաև Ռուզան Մանթաշյանի անունը: Իսկ վերջնական պայմանագիրը կնքված չի եղել միայն այն պատճառով, որ բանակցությունները դեռ չէին ավարտվել, սակայն երգչուհու մասնակցության մասին պայմանավորվածությունն արդեն ձեռք էր բերվել:

Armenian lawmakers to send letter to German counterparts regarding xenophobic Azerbaijani tenor
YEREVAN, JANUARY 21, ARMENPRESS. Armenian Members of Parliament will address a letter to the German parliament – the Bundestag – regarding the controversial cancellation of Armenian soprano Ruzan Mantashyan’s performance in Dresden after of an Azerbaijani singer’s xenophobic demand to do so.
“The Semper Opernball festival cancelled singer Ruzan Mantashyan’s performance at the demand of Azerbaijani tenor Yusif Eyvazov, who is singer Anna Netrepko’s husband, because of Ruzan Mantashyan’s Armenian nationality. We, the parliamentary standing committee on Science, Education, Culture and Youth Affairs, have drafted a letter and would like it to be signed by as many lawmakers as possible. The letter is addressed to the Budestag, in order to draw their attention on the xenophobic manifestations taking place in Dresden,” said Artur Manukyan, a lawmaker representing the ruling My Step bloc.
On January 13th, media reports said Eyvazov has refused to perform with Mantashyan due to “political concerns”. The two singers were scheduled to perform together on February 7 at Semper Opernball.
Afterwards, the Azerbaijani singer claimed on his social media account that the reports are fake news. He published a news release by Semper Opernball which reportedly showed that the festival didn’t even have a contract with Mantashyan regarding her performance.
However, a December 2019 news release included Mantashyan in the list of performers and the final contract wasn’t technically yet signed because the negotiations weren’t yet completed. But organizers and Mantashyan had agreed around her performance.