ՊԵԿ-ում 967 մարդ նախորդ տարի ազատվել է աշխատանքից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեում նախորդ տարի աշխատանքից ազատվել է 967 մարդ, աշխատանքի է ընդունվել մոտ 600-ը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ անդրադառնալով պարգևավճարներին առնչվող հարցին:
«2019-ի ընթացքում ՊԵԿ-ից 967 հոգի ազատվել են՝ մի մասը սեփական դիմումի համաձայն, մի մասը՝ կրճատումների արդյունքում: Ընդունել ենք 600-ից մի փոքր պակաս թվով աշխատակցի: Տարբերությունը մեր օպտիմիզացիան է, այսինքն՝ մոտ 380 հաստիք օպտիմիզացիա ենք արել, բայց նաեւ կարողացել ենք սերնդափոխություն անել։ Դրա հետ մեկտեղ, ցավոք, ունենք այնպիսի անձինք, որոնք ամեն դեպքում դիմում են ներկայացրել եւ գնացել մասնավոր հատված»,-ասաց Անանյանը:
Նա պարզաբանեց՝ պարգևավճարներ ստացել են բոլորը՝ թե անցյալ տարի, թե դրան նախորդող տարում: Անանյանը նկատեց՝ շատ դեպքերում հանրության մոտ բարձր եկամուտ ունեցողի մոտ նկատմամբ վերապահում: «Դա լավ ճանապարհ չէ, և լավ տեղ չի տանում: Մենք կառավարությունով կարողացանք հասնել նրան, որ եթե ուզում ենք ունենալ պրոֆեսիոնալ անձնակազմ, գոնե այդ անձնակազմի և մասնավոր հատվածի միևնույն մասնագիտության մեջ նաև որոշակի ֆինանսական մրցակցություն պետք է կարողանանք ապահովել»,-ասաց նա:
ՊԵԿ նախագահի խոսքով՝ հարկային հսկողություն իրականացնող ստորաբաժանումներն այնքան բազմաբան են, որ շատ դեպքերում բաժնի պետը, վարչության պետը, տեղակալը մասնավոր հատվածում պատրաստի ֆինանսական տնօրեններ, գլխավոր հաշվապահներ են: Նա նկատեց՝ այդ մասնագիտությունները բավականին պահանջված են և բավականին բարձր են վարձատրվում: «Հիմա մենք ունեինք ընտրություն։ Պետք է որոշակի արժանապատիվ վաստակի չափ կարողանայինք ապահովել, որ արտահոսք չլիներ, իսկ արտահոսք եղել է»,-ասաց նա:
Անանյանի կարծիքով՝ պարգևավճարների մասով հանրության մոտ ընդգծված այդպիսի սուր քննադատական խոսք չկա զուտ այն պատճառով, որ հանրությունը մի փոքր հասկացել է կառավարությանը: «Մենք չպետք է շատ եկամուտներ վաստակենք, այնպես, որ սոցիալական բում առաջացնի, բայց մենք պետք է ունենանք գոնե այնպիսի եկամուտների առաջարկման համակարգ, որ մեր մասնագետները լինեն մրցունակ կամ մեր մասնագետներին առաջարկվող պաշտոնները և դրանց վարձատրությունները լինեն մրցունակ մասնավորի նկատմամբ»,-ասաց նա:

В КГД в прошлом году было уволено 967 человек
В прошлом году в Комитете по государственным доходам Армении было уволено 967 человек, на работу было принято около 600. Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказал председатель КГД Давид Ананян, коснувшись вопроса о премиях.
“В течение 2019 года из КГД были освобождены 967 человек, часть по собственному заявлению, часть - в результате сокращений. Приняли чуть меньше 600 сотрудников. Разница - наша оптимизация, то есть мы провели оптимизацию порядка 380 штатов, но также и смогли сменить поколение. Вместе с тем, к сожалению, у нас есть люди, которые в любом случае подали бы заявление и пошли бы в частный сектор”, - сказал Ананян.
Он пояснил, что премии получили все, как и в прошлом году, и в предшествующем ему году. Ананян отметил, что во многих случаях у общества бывают претензии к людям с высоким уровнем доходов. Это не хорошо. Мы с правительством смогли добиться того, что для профессионального персонала, хотя бы в этой профессии мы должны суметь обеспечить определенную финансовую конкуренцию с частным сектором”, - сказал он.
По словам председателя КГД, подразделения, осуществляющие налоговый контроль, настолько многочисленны, что во многих случаях начальники отделов, начальники управлений, заместители - готовые финансовые директора, главные бухгалтеры в частном секторе. Он отметил, что эти специальности достаточно востребованы и оплачиваются довольно высоко. У нас был выбор. Мы должны были обеспечить достойный заработок, чтобы не было утечки”, - сказал он.
По мнению Ананяна, в обществе нет такой острой критики по части премий только по той причине, что общество уже немного понимает правительство. “Мы не должны иметь большие доходы, чтобы не создавать социальный бум, но у нас должна быть система предоставления хотя бы таких доходов, чтобы наши штаты были конкурентоспособными или предлагаемые нашим специалистам должности и их зарплаты были конкурентоспособными по отношению к частным лицам”, - сказал он.