ՀՀ ՄԻՊ-ը ցավակցական հեռագիր է հղել Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի մարդու իրավունքների հանձնակատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի մարդու իրավունքների հանձնակատար Լյուդմիլա Դենիսովային Թեհրանից Կիև ուղևորվող «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության Բոինգ-737 ինքնաթիռի կործանման հետ կապված: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը:
Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանի օդանավակայանի մոտակայքում կործանվել է «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության Բոինգ -737 մարդատար ինքնաթիռը:
ԻրՆԱ գործակալության տվյալներով, ինքնաթիռի բոլոր 167 ուղևորներն ու անձնակազմի 9 անդամները զոհվել են:
Իրանում ՀՀ դեսպանությունից «Արմենպրես»-ին հայտնեցին, որ հարցում են ուղարկել ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարություն` ճշտելու, թե արդյոք ինքնաթիռում գտնվել են ՀՀ քաղաքացիներ:
Fars գործակալության տվյալներով ՝ վթարի պատճառը տեխնիկական անսարքությունն է եղել:
Ավելի վաղ «Ռոյթերս» գործակալությունը հաղորդել էր, որ ինքնաթիռը իմամ Խոմեյնիի անվան օդանավակայանից ուղևորվում էր Կիև: Վթարի վայր է ուղարկվել 22 մեքենա և շտապօգնության երկու ավտոբուս:

Омбудсмен РА направил телеграмму соболезнования комиссару по правам человека Верховной Рады Украины
Омбудсмен Армении Арман Татоян направил телеграмму соболезнования комиссару по правам человека Верховной Рады Украины Людмиле Денисовой в связи с крушением самолета “Boeing-737” компании “Международные авиалинии Украины”, следовавшего из Тегерана в Киев. Как передает Арменпресс, об этом сообщил офис защитника прав человека Армении.
Авиалайнер “Boeing-737” авиакомпании “Международные авиалинии Украины”, со 176 пассажирами и членами экипажа, потерпел крушение вблизи аэропорта Тегерана.
По данным агентства “IRNA”, все пассажиры и члены экипажа самолета погибли.
Как сообщили Арменпресс в посольстве Армении в Иране, в Министерство иностранных дел ИРИ был направлен запрос, чтобы выяснить, находились ли на борту самолета граждане Армении.
По данным агентства “Fars”, причиной аварии стала техническая неисправность.
Ранее агентство “Рейтер” сообщало, что самолет направлялся из аэропорта имама Хомейни в Киев. На место крушения направлены 22 машины и два автобуса скорой помощи.