ԱՄՆ-ն ավելացնում է ռազմական ներկայացվածությունը Մերձավոր Արևելքում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները սկսել է 82-րդ օդադեսանտային դիվիզիայի անձնակազմի 4 հազար զինծառայողի տեղակայումը Քուվեյթում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Associated Press գործակալությունը՝ նշելով, որ այդ ստորաբաժանումն ուղարկվում է Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայացվածությունն ավելացնելու համար՝ Իրաքում Իրանի «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի» «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար, գեներալ Ղասեմ Սուլեյմանիի սպանության հետևանքով լարվածության աճի պայմաններում։
Գործակալությունը հղում է կատարել ԱՄՆ զինված ուժերի 82-րդ օդադեսանտային դիվիզիայի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մայք Բերնսին։ Նրա տվյալներով այս շաբաթվա ընթացքում 700 զինծառայող արդեն ուղարկվել է Քուվեյթ, ևս 3500 զինծառայող սպասում է իր հերթին։
Գործակալությունն ընդգծում է, որ Մերձավոր Արևելքում ռազմական ներկայացվածության համալրումը վկայում է այն մասին, որ Վաշինգտոնը զգուշանում է Սուլեյմանիի սպանության համար Ւրանի հնարավոր վրեժխնդրությունից։
Սուրեն Պապիկյանը զորամասերից մեկում հետևել է սպաների հերթական խմբի ատեստավորման գործընթացին
Իսրայելի հարվածից սպանվել է ՀԱՄԱՍ-ի ստորաբաժանման հրամանատարը
Իսրայելի հարվածի հետևանքով Գազայի հատվածում 20 մարդ է զոհվել
Լեհաստանի պաշտպանության նախարարը հայտնել է Ուկրաինայի օդային տարածքում ռուսական հրթիռները խոցելու գաղափարի մասին

США наращивают свое присутствие на Ближнем Востоке
Соединенные Штаты Америки начали развертывание 4000 военнослужащих в 82-й воздушно-десантной дивизии в Кувейте.
КакпередаетАрменпресс, об этом сообщает агентство AssociatedPress.
Подразделение направляется для увеличения военного присутствия США на Ближнем Востоке – в связи с ростом напряженности в результате убийствагенерала КасемаСулеймани, командующего спецназом «Аль-Кудс» Корпуса стражей исламской революции Ирана, убитого 3 января в Ираке.
Агентство ссылается на Майка Бернса, официального представителя 82-й Воздушно-десантной дивизии Вооруженных сил США. По его словам, на этой неделе в Кувейт уже отправлено 700 военнослужащих, еще 3500 ждут своей очереди.
AssociatedPress подчеркивает, что развертывание военного присутствия на Ближнем Востоке показывает, что Вашингтон насторожено относительно возможного возмездия Ирана за убийство Сулеймани.
Министр обороны Армении наблюдал за процессом аттестации очередной группы офицеров в одной из воинских частей