Երեք մարզի դպրոցներում ստեղծվել են նոր «Արմաթ» ինժեներական լաբորիատորիաներ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Արցախի դպրոցների շուրջ կեսը համալրվել է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներով: Հայաստանի Շիրակի, Լոռու և Տավուշի մարզերում կառավարության ֆինանսավորմամբ տեղադրվել է 284 նոր լաբորատորիա, որտեղ անվճար ուսուցմանը կարող են մասնակցել 10-18 տարեկանները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեկտեմբերի 27-ին այս մասին հայտնեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Այս տարի մենք ունեցել ենք աննախադեպ թվով լաբորատորիաների ներդրման ծրագիրը, որը զգալիորեն մեծացրել է ներգրավված դպրոցների թիվը: Այս պահին մոտ 45 տոկոս դպրոցներում ունենք նման լաբորատորիաներ, աշխատանքները դեռ շարունակվում են: Այս քաղաքականությունը կառավարության ընդհանուր քաղաքականության տրամաբանության մեջ է: Եվ մեր առաջնահերթություններից է ունենալ բարձր տեխնոլոգիական տնտեսություն ունեցող պետություն, տեխնոլոգիապես զարգացած պետություն, իսկ այդ նպատակներին հասնելու համար կրթությունը՝ ինժեներական գիտելիքը կարևոր տեղ ունի»,-ասաց նախարարը։
«Արմաթ» ինժեներական ալբորատորիաների հիմնման ծրագիրը նախաձեռնել և իրականացնում է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկութունների միությունը: 2019-ին կառավարությունը հատկացրել է ևս 834 մլն դրամի լրացուցիչ ծրագիր, որի արդյունքում ներդրվել է 284 նոր լաբորատորիա: Եվ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների թիվն այս պահին Հայաստանի, Արցախի և Վրաստանի (հայկական) դպրոցներում հասել է 575-ի: Հաջորդ տարվա համար պետությունը կրկնապատկել է լաբորատորիաների ստեղծման համար նախատեսված բյուջեն՝ հատկացնելով 671 մլն դրամ:
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշեց, որ լաբորոտորիաների ներդրումը իրենց ռազմավարության միայն հիմքն է: «Մեր տեսլականով Երևանը թեթևացնում ենք բարձր տեխնոլոգիաներից և սփռում շրջաններում: Ամենալավը կլինի, եթե սովորական խոշոր գյուղում գոնե մի երեք ընկերություն ունենանք, քանի որ այդքան մասնագետ պատրաստում ենք: Երիտասարդները պետք է մնան իրենց գյուղերում ու արարեն»,-ասաց Կարեն Վարդանյանը:
Վարդանյանի խոսքով՝ եթե պատանին 2-3 տարի եղել է լաբորատորիայում, ապա գիտի առնվազն եռաչափ մոդելավորում, ռոբոտաշինություն և առնվազն մեկ բարձր կարգի ծրագիր: «Այսինքն՝ նա պատրաստ է ևս մեկ քայլ՝1-6 ամսվա վարժանքներ անել և դառնալ երիտասարդ մասնագետ՝ ծրագրավորման, էլեկտրոնիկայի, եռաչափ մոդելավորման կամ այլ ոլորտում: Եվ դրանից հետո նա 14 տարեկանից հետո կարող է աշխատել՝ ծնողների համաձայնությամբ»,-ասաց Վարդանյանն ու հավելեց՝ օրինակ Վանաձորում լաբորատորիայի սաներից մի քանիսն արդեն օրական 4 ժամ աշխատում են՝ ստանալով ամսական 100 հազար դրամ:
Տավուշում այս տարի տեղադրվել է 44 նոր լաբորատորիա, դրանց ընդհանուր թիվը մարզում 83 է:
«Սա մի մեծ հաջողության շատ կարևոր հանգրվան է: Եթե մենք իսկապես ուզում ենք տեխնոլոգիական երկիր լինել, ապա ցանկացած երեխա ամենահեռավոր գյուղում տեխնոլոգիական գետելիքներ ստանալու, տեխնոլոգիաներին սիրահարվելու հնարավորություն պետք է ունենա: Առանց ճանաչելու նա չի կարող սիրահարվել, դրա համար այս լաբորատորիաները շատ կարևոր են մեզ համար»,-ասաց Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանն ու կարևորեց զուգահեռ ենթակառուցվածքների ստեղծումը, որոնց սովորողները զուգահեռ աշխատանքի հնարավորություն կունենան:
Լոռիում ստեղծվել է 118 նոր լաբորատորիա, մարզում լաբորատորիաների ընդհանուր թիվը 140 է:
«Այն դպրոցներում, որտեղ կան այս լաբորատորիաները, մթնոլորտը լրիվ այլ է: Այն ամբողջ դպրոցի մթնոլորտն ու մտածողությունը փոխող լաբորատորիա է»,-ասաց Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանն ու հավելեց՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնը հաջորդ փուլերում կարող է ծառայել լաբորիատորիայում սովորածների աշխատանքի վայր:
Շիրակի մարզում այս տարի տեղադրվել է 117 նոր լաբորատորիա, լաբորատորիաների ընդհանուր թիվը մարզում 140 է:
«Սա առաջին քայլն է, որ ունենանք ավելի որակյալ և ժամանակակից աշխատուժ՝ ոչ միայն Երևանում, այլ մարզերում»,-ասաց Շիրակի փոխմարզպետ Վարդան Գրիգորյանը:

В школах трех областей созданы новые инженерные лаборатории “Армат”
Около половины школ Армении и Арцаха уже оснащены инженерными лабораториями “Армат”. В Ширакской, Лорийской и Тавушской областях Армении при финансировании правительства было установлено 284 новых лаборатории, в бесплатном обучении которых могут принять участие учащиеся от 10 до 18 лет.
Как передает «Арменпресс», об этом 27 декабря сообщил министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
“В этом году у нас была беспрецедентная программа внедрения лабораторий, которая значительно увеличила число вовлеченных школ. На данный момент около 45% школ имеют подобные лаборатории, работы еще продолжаются. Эта политика в общей политике правительства. И одним из наших приоритетов является государство с высокотехнологичной экономикой, технологически развитое государство, а для достижения этих целей образование, инженерные знания имеют важное место”, - сказал министр.
Программу создания инженерных лабораторий “Армат” инициировал и осуществляет Союз передовых технологий. В 2019 году правительство выделило дополнительные 834 млн драмов, в результате чего были инвестированы 284 новые лаборатории. В настоящее время число инженерных лабораторий “Армат” в школах Армении, Арцаха и Грузии достигло 575. На следующий год государство удвоило бюджет на создание таких лабораторий, выделив 671 млн драмов.
Исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий Карен Варданян отметил, что внедрение лабораторий является лишь основой их стратегии. Своим видением мы облегчаем Ереван от высоких технологий и распространяем их в регионах. Было бы лучше, если бы у нас было как минимум по три компании в обычной большой деревне, потому что у нас много специалистов. Молодежь должна оставаться в своих селах и созидать там”, - сказал Карен Варданян.
По словам Варданяна, если юноша 2 - 3 года учился в лаборатории, то он знает, как минимум, трехмерное моделирование, роботостроение и, как минимум, одну программу высокого уровня. То есть, он готов сделать еще один шаг - от 1 до 6 месяцев тренировок и стать молодым специалистом в области программирования, электроники, трехмерного моделирования или в другой области. И после этого он после 14 лет, с согласия родителей, может работать”, - сказал Варданян и добавил, что, например, в Ванадзоре некоторые воспитанники лаборатории работают по 4 часа в день, получая 100 тысяч драмов в месяц.
В этом году в Тавуше было установлено 44 новых лабораторий, их общее число в области – 83.
Если мы действительно хотим быть технологической страной, то любой ребенок в самом отдаленном селе должен иметь возможность получить технологические знания, влюбиться в технологии. Без знаний он не может влюбиться в это, поэтому эти лаборатории очень важны для нас”, - сказал губернатор Тавуша Айк Чобанян и подчеркнул важность создания и параллельных инфраструктур, учащиеся которых будут иметь возможность параллельно работать.
В Лори создано 118 новых лабораторий, в области - 140 лабораторий
“В школах, где есть эти лаборатории, атмосфера совершенно иная. Они меняют атмосферу и мышление всей школы”, - сказал губернатор Лори Андрей Гукасян и добавил, что Ванадзорский технологический центр на следующих этапах может служить местом работы обучающихся в лаборатории.
В этом году в Ширакской области было установлено 117 новых лабораторий, общее число лабораторий в области – 140.
“Это первый шаг, чтобы иметь более качественную и современную рабочую силу не только в Ереване, но и в областях”, - сказал вице-губернатор Ширака Вардан Григорян.