Azerbaijani side loses UAV
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. Azerbaijan has not only suffered human losses as a result of the operations unleashed by its armed forces, but also has lost an unmanned aerial vehicle (UAV), former spokesperson of the Armenian defense ministry Artsrun Hovhannisyan said on Facebook.
“The adversary has also lost a UAV”, Hovhannisyan said.
At about 12:30, July 12, the armed forces of Azerbaijan attempted to violate the state border of Armenia in an UAZ vehicle in the direction of Tavush province. Following the warning of the Armenian side, the Azerbaijani armed forces left the vehicle and returned to their position. At about 13:45, the Azerbaijani forces made a second attempt to capture the Armenian border post, using artillery fire, but were pushed back, suffering losses.
No casualties were reported from the Armenian side.
The Azerbaijani defense ministry reported that three soldiers have died, four others were wounded in the incident.
Later that day Armenian defense minister’s spokesperson Shushan Stepanyan announced that the Azerbaijani side restarted shelling the same Armenian position, using 82 mm mortars and a tank.