ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունն աճել է
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության երկրների հետ Հայաստանի առևտրի շրջանառությունը 2019-ի հունվար-հոկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ աճել է 10.7 տոկոսով՝ կազմելով 1 մլրդ 796 մլն 858.7 հազար դոլար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին են փաստում ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալները:
2019-ի առաջին 10 ամիսներին ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 1 մլրդ 796 մլն 858.7 հազար դոլար՝ 2018-ի նույն ժամանակի 1 մլրդ 623 մլն 206.9 հազար դոլարի համեմատ:
Ընդ որում, 2019-ի հունվար-հոկտեմբերին Միությունում առևտրաշրջանառության ամենամեծ ծավալը եղել է Ռուսաստանի հետ՝ կազմելով 1 մլրդ 734 մլն 523 հազար դոլար՝ 2018-ի նույն ժամանակի համեմատ աճելով 10.5 տոկոսով: Բելառուսի հետ արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 52 մլն 969.4 հազար դոլար՝ 2018-ի հունվար-հոկտեմբերի համեմատ աճելով 28.1 տոկոսով: Ղազախստանի հետ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 6 մլն 541 հազար դոլար, նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ ցուցանիշը նվազել է 37.9 տոկոսով, իսկ Ղրղզստանի հետ առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 2 մլն 825.4 հազար դոլար՝ 2018-ի հունվար-հոկտեմբերի համեմատ աճելով 3 անգամ:

YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. Armenia’s trade turnover with the member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) has increased by 10.7% in January-October 2019 compared to the same period of 2018, comprising 1 billion 796 million 858.7 thousand USD, according to the data of the National Statistical Committee.
In the first 10 months of 2019 Armenia’s trade turnover with the EAEU states comprised 1 billion 796 million 858.7 thousand USD, compared to the 1 billion 623 million 206.9 thousand USD of 2018.
Moreover, the greatest volume of the trade turnover has been with Russia – 1 billion 734 million 523 thousand USD, growing by 10.5% compared to 2018. The trade turnover with Belarus comprised 52 million 969.4 thousand USD, the growth was 28.1%. The trade turnover with Kazakhstan was 6 million 541 thousand USD, the growth – 37.9%. And the trade turnover with Kyrgyzstan was 2 million 825.4 thousand USD, it increased three times compared to January-October 2018.