Փաշինյանը հերքում է Արցախ իր այցի և Լավրովի՝ Ադրբեջան այցի միջև կապը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերքում է այն լուրերը, թե Արցախ կատարած իր այցն ու Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ Ադրբեջան կատարած այցը որևէ կերպով կապված են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վարչապետն ասաց դեկտեմբերի 4-ին կառավարության հետ ընթացող հարցուպատասխանի ընթացքում, պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Միքայել Զոլյանի հարցին:
«Ռուսաստանի ԱԳ նախարարի այցը վաղուց պլանավորված էր, և օրը հայտնի էր շատ ավելի առաջ: Իմ այցը նույնպես վաղուց էր նախատեսված, և ոչ ամենևին այդ օրը, պարզապես հիմնականում եղանակային պատճառներով անընդհատ այցը տեղի չէր ունենում: Դա որևէ կապ չուներ Լավրովի այցի հետ, Լավրովի այցն էլ չէր կարող կապ ունենալ իմ այցի հետ»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 1-ին այցելել է Արցախի Հանրապետություն և հանդիպումներ ունեցել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի և պետության բարձրաստիճան ղեկավարության հետ, ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն էլ Ադրբեջանում հանդիպել է նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:

YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan is denying rumors purporting that his recent visit to Artsakh had something to do with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov’s visit to Azerbaijan that was taking place in the same period of time.
Pashinyan made the comments in parliament during a Cabinet Q&A with lawmakers in response to a question from ruling My Step bloc MP Mikayel Zolyan.
“The Russian FM’s visit was scheduled long beforehand, and the date was known a lot earlier. My visit was planned long beforehand too, and not on that particular day at all, the visit was simply not taking place mostly due to weather reasons. It didn’t have anything to do with Lavrov’s visit, and Lavrov’s visit couldn’t have anything to do with my visit,” Pashinyan said.
The Armenian PM visited Artsakh on December 1 where he met with President Bako Sahakyan and other top government officials, while Russian FM Lavrov met with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Baku on December 2.