Հայաստանն ու Կորեան տորագրել են մտավոր սեփականության բնագավառում փոխըմբռնման հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գործակալության և Կորեայի գյուտարարության խթանման ասոցիացիայի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում նոյեմբերի 18-ին մեկնարկել է «Մտավոր սեփականության ոլորտի դասավանդողների պատրաստում» երկօրյա աշխատաժողովը, որին մասնակցելու նպատակով Երևան է ժամանել Կորեայի գյուտարարության խթանման ասոցիացիայի նախագահ Ջունիո Կոյի գլխավորած պատվիրակությունը:
Աշխատաժողովին մասնակցելու են մտավոր սեփականության բնագավառի մասնագետներ Հայաստանից և Կորեայից: Աշխատաժողովից առաջ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գործակալության և Կորեայի գյուտարարության խթանման ասոցիացիայի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր մտավոր սեփականության ոլորտում ուսուցման մշակույթը խթանելու և համագործակցությունը խորացնելու նպատակով:
Հուշագիրը ստորագրել են Մտավոր սեփականության գործակալության պետ Երեմ Չախոյանը և Կորեայի գյուտարարության խթանման ասոցիացիայի նախագահ Ջունիո Կոն։ Հուշագրով նախատեսվում է, որ Կորեայի գյուտերի խթանման ասոցիացիան ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գործակալության հետ կկիսվի մտավոր սեփականության ոլորտում իր ուսումնական ծրագրերով: Մտավոր սեփականության ոլորտում ուսուցման մշակույթը խթանելու և երկու կազմակերպությունների միջև սերտ կապերն ավելի խորացնելու նպատակով կիրականացվի տեղեկատվության և կադրերի փոխանակում: Կողմերը կհամագործակցեն նաև մտավոր սեփականության ոլորտում մարդկային ռեսուրսների զարգացման ուղղությամբ՝ ներառյալ ուսանողների դասավանդումը, ուսուցիչների վերապատրաստումը և այս ոլորտում մտքերի ու փորձի փոխանակումը սեմինարների, աշխատաժողովների, կլոր սեղանների և ցուցահանդեսների կազմակերպման միջոցով:
Կողմերը կփոխանակեն հետազոտություններ, անհրաժեշտ տվյալներ, հրապարակումներ և մտավոր սեփականությանն առնչվող այլ նյութեր, ինչպես նաև կապահովեն երկու երկրներում կազմակերպվող և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համաժողովներին, գիտաժողովներին և ցուցահանդեսներին իրենց երկրների համապատասխան մասնագետների մասնակցությունը:
Մտավոր սեփականության գործակալության պետ Երեմ Չախոյանն իր ողջույնի խոսքում նշել է, որ գործակալության պատվիրակությունը 2018 թվականին այցելել է Կորեայի մտավոր սեփականության գրասենյակ (KIPO)՝ մտավոր սեփականության բնագավառում վերջիններիս կողմից մշակված ուսումնական ծրագրերին ծանոթանալու և այդ փորձը Հայաստանում ներդնելու նպատակով: Պատվիրակության ներկայացուցիչները մասնակցել են նաև ուսումնական հաստատություններում, մասնավորապես, դպրոցներում մտավոր սեփականության վերաբերյալ դասընթացներին, այցելել են էլեկտրոնային խաղերի արտադրության ստուդիաները և ոգևորվել ու անչափ տպավորվել են մտավոր սեփականության ոլորտում մշակված և Կորեայի դպրոցներում արդեն իսկ ներդրված ուսումնական ծրագրերով: Երեմ Չախոյանը հույս է հայտնել, որ երևանյան երկօրյա աշխատաժողովը հնարավորություն կընձեռի մտավոր սեփականության ոլորտում ուսուցման միջազգային լավագույն փորձին ծանոթանալու, իսկ Հուշագրով նախատեսված միջոցառումների շնորհիվ կհաջողվի այդ փորձը կիրառել նաև Հայաստանում:
Կորեայի գյուտարարության խթանման ասոցիացիայի նախագահ Ջունիո Կոն, ողջունելով աշխատաժողովի մասնակիցներին, նշել է, որ շատ ուրախ է Հայաստանում գտնվելու համար և ավելացրել, որ իրենց թիմը պատրաստակամ է հայ գործընկերներին փոխանցելու մտավոր սեփականության բնագավառում իրենց փորձը և գիտելիքները։
Այնուհետև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցել նախարարի տեղակալ Նաիրա Մարգարյանի հանդիպումը Ջունիո Կոի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են հետագա համագործակցության շրջանակները:

Подписан Меморандум о взаимопонимании в сфере интеллектуальной собственности
Между Агентством интеллектуальной собственности Министерства экономики Армении и Корейской ассоциацией стимулирования изобретательства подписан Меморандум о взаимопонимании.
Как сообщает Арменпресс, в Ереване 18 ноября начался двухдневный семинар “Подготовка преподавателей в сфере интеллектуальной собственности”, для участия в котором в Ереван прибыла делегация во главе с председателем Ассоциации стимулирования изобретательства Кореи Джунио Ко.
В конференции примут участие специалисты в области интеллектуальной собственности из Армении и Кореи. До начала семинара между Агентством интеллектуальной собственности Министерства экономики РА и Ассоциацией стимулирования изобретательства Кореи был подписан Меморандум о взаимопонимании с целью стимулирования культуры обучения в сфере интеллектуальной собственности и углубления сотрудничества.
Меморандум подписали начальник Агентства интеллектуальной собственности Ерем Чахоян и председатель Ассоциации содействия изобретательству Кореи Джунио Ко. Меморандум предусматривает, предоставление Ассоциацией стимулирования изобретений Кореи Агентству интеллектуальной собственности Министерства экономики Армении своих учебных программ в сфере интеллектуальной собственности. С целью стимулирования культуры обучения в сфере интеллектуальной собственности и углубления тесных связей между двумя организациями будет осуществляться обмен информацией и кадрами. Стороны будут сотрудничать и в направлении развития человеческих ресурсов в сфере интеллектуальной собственности, включая преподавание студентам, переподготовку учителей и обмен мнениями и опытом в этой сфере посредством организации семинаров, конференций, круглых столов и выставок.
Стороны будут обмениваться исследованиями, необходимыми данными, публикациями и другими материалами, касающимися интеллектуальной собственности, а также обеспечат участие соответствующих специалистов своих стран в конференциях, форумах и выставках, организуемых в обеих странах.
Начальник Агентства интеллектуальной собственности Ерем Чахоян в своем приветственном слове отметил, что делегация агентства в 2018 году посетила офис интеллектуальной собственности Кореи (KIPO) с целью ознакомления с учебными программами, разработанными последними в сфере интеллектуальной собственности, и внедрения этого опыта в Армении. Представители делегации также приняли участие и в курсах по интеллектуальной собственности в учебных заведениях, в частности, в школах, посетили студии по производству электронных игр, были воодушевлены и впечатлены учебными программами, разработанными в сфере интеллектуальной собственности и уже внедренными в школах Кореи. Ерем Чахоян выразил надежду, что двухдневный ереванский семинар предоставит возможность ознакомиться с лучшим международным опытом обучения в сфере интеллектуальной собственности, а благодаря мероприятиям, предусмотренным меморандумом, удастся применить этот опыт и в Армении.
Председатель Ассоциации содействия изобретательству Кореи Джунио Ко, приветствуя участников семинара, отметил, что очень рад находиться в Армении и добавил, что их команда готова передать армянским коллегам свой опыт и знания в сфере интеллектуальной собственности.
Затем в Министерстве экономики РА состоялась встреча заместителя министра Наиры Маргарян с Джунио Ко. Собеседники обсудили возможности дальнейшего сотрудничества.