Թբիլիսիում հանրահավաքի մասնակիցները շարունակում են արգելափակել խորհրդարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում հանրահավաքի մասնակիցները նոյեմբերի 18-ին շարունակում են արգելափակել խորհրդարանը եւ հրաժարվում են ներս թողնել պատգամավորներին: Պիկետի կադրերը ուղիղ եթերում ցուցադրում Է Imedi հեռուստաընկերությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Առավոտից խորհրդարան են փորձել մտնել «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կառավարող կուսակցությունից պատգամավորներ Ռեւազ Արվելաձեն եւ Մերաբ Կվարայան, ինչպես նաեւ անկախ խորհրդարանական Գիա Ժորժոլիանին, սակայն բողոքողները նրանց թույլ չեն տվել դա անել:
Հանրահավաքի մասնակիցները խորհրդարան են թողնում միայն աշխատակազմի ներկայացուցիչներին եւ շարքային ծառայողներին: Նրանք հրաժարվում են ներս թողնել ոչ միայն պատգամավորներին, այլեւ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին: «Միասնական ազգային շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության անդամ Զաալ Ուդումաշվիլին, որը ցուցարարների հետ միասին գտնվում Է խորհրդարանի մուտքի մոտ, Imedi-ին տված հարցազրույցում հայտարարել Է, որ իրենք չեն արգելափակում խորհրդարանը, այլ միայն պիկետում են այն, քանի որ ներս չեն թողնում միայն պատգամավորներին:
Ընդդիմությունը խորհրդարանը պիկետել Է նոյեմբերի 17-ի երեկոյան: Մինչ այժմ ծառայողական երեք մուտքերի մոտ խփված են վրաններ, տեղադրված են աղբով ու ավազով պարկեր: Բողոքողները խարույկներ են վառում մետաղե տակառներում: Նրանք ասում են, որ դարպասները, որոնց վրա կողպեքներ են դրել, կբացեն միայն այն դեպքում, եթե պատգամավորները հավաքվեն քննարկելու համամասնական համակարգով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու հնարավորությունը անցումային կառավարության պայմաններում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Митингующие в Тбилиси продолжают блокировать парламент
Митингующие в Тбилиси в понедельник продолжают блокировать парламент и отказываются впускать туда депутатов. Кадры пикета в прямом эфире транслирует телекомпания Imedi.
С утра в парламент попытались попасть депутаты от правящей партии "Грузинская мечта - Демократическая Грузия" Реваз Арвеладзе и Мераб Кварая, а также независимый парламентарий Гия Жоржолиани, однако протестующие не дали им этого сделать.
Митингующие впускают в парламент лишь сотрудников аппарата и рядовых служащих. Они отказываются пропускать не только депутатов, но и представителей СМИ. Член оппозиционной партии "Единое национальное движение" Заал Удумашвили, который находится вместе с демонстрантами у входа в парламент, в интервью Imedi заявил, что они не блокируют, а лишь пикетируют его, так как не впускают лишь депутатов,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Оппозиция пикетировала парламент в воскресенье вечером. До сих пор у трех служебных входов разбиты палатки, поставлены мешки с мусором и песком. Протестующие жгут костры в жестяных бочках. Они говорят, что откроют ворота, на которые повесили цепи с замками, лишь в том случае, если депутаты соберутся обсуждать возможность проведения внеочередных парламентских выборов по пропорциональной системе в условиях переходного правительства.