ՀՀ-ի ու Ղազախստանի խորհրդարանների նախագահներն ընդգծեցին հարաբերությունների բազմակողմանի զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ու Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ ԴարիգաՆազարբաևան ընդգծեցին երկու երկրների միջև հարաբերությունների բազմակողմանի զարգացման փաստը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նոյեմբերի 14-ին Ազգային ժողովում հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ այդ հարաբերությունների զարգացման մեջ մեծ դեր ունեն միջխորհրդարանական խմբերը:
«Ես վստահ եմ, որ ձեր այցը նոր ազդակ կհաղորդի մեր երկկողմ հարաբերություններին: Հայաստանը հետաքրքրված է Ղազախստանի հետ հարաբերությունների խորացմամբ՝ ելնելով մեր երկրների ու ժողովուրդների ընդհանուր հետաքրքրություններից: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ հայ-ղազախական հարաբերությունները զարգանում են բոլոր ուղղություններով: Ուրախ եմ նաև նշել, որ մեր հարաբերությունների զարգացման մեջ մեծ դեր է խաղում միջխորհրդարանական համագործակցությունը: Մինչև տարվա վերջ Ղազախստանի խորհրդարանի ղազախ-հայկական բարեկամական խումբը կայցելի Հայաստան: Մենք ակտիվ համագործակցում ենք տարբեր միջազգային հարթակներում»,- ասաց Միրզոյանը:
Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Դարիգա Նազարբաևան նշեց, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները կարելի է անվանել եղբայրական:
«Եղբայրական են մեր ժողովուրդների հարաբերությունները, որովհետև մենք շատ նմանություններ ունենք մշակույթի, լեզվի հետ կապված: Այս տարի մենք նշում ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը, այս 20 տարվա ընթացքում նոր էջ է բացվել մեր երկու երկրների պատմության մեջ: Սա մեծ իրադարձություն է, և հպարտանալու առիթ թե՛ մեր, թե՛ ձեզ համար»,- նշեց Նազարբաևան:

Председатели парламентов РА и Казахстана подчеркнули всестороннее развитие отношений
Председатель Национального собрания Республики Армения Арарат Мирзоян и председатель Сената Парламента Республики Казахстан Дариган Назарбаева подчеркнули факт всестороннего развития отношений между двумя странами.
Как передает Арменпресс, в ходе встречи в Национальном собрании Армении 14 ноября Арарат Мирзоян отметил, что в развитии этих отношений большую роль играют и межпарламентские группы.
Армения заинтересована в углублении отношений с Казахстаном, исходя из общих интересов наших стран и народов. “Хочу подчеркнуть, что армяно-казахские отношения развиваются по всем направлениям. Также рад отметить, что в развитии наших отношений большую роль играет и межпарламентское сотрудничество. До конца группа дружбы Парламента Казахстана посетит Армению. Мы активно сотрудничаем и на различных международных площадках”, - сказал Мирзоян.
Председатель Сената Парламента Республики Казахстан Дариган Назарбаева отметила, что отношения между двумя странами можно назвать братскими.
“Отношения между нашими народами - братские, потому что у нас много общего в культуре, в языке. В этом году мы отмечаем 20-летие установления дипломатических отношений, за эти 20 лет была открыта новая страница в истории наших двух стран. Это большое событие, и повод гордиться как для нас, так и для Вас”, - отметила Назарбаева.