ՀՀ-ի ու Ղազախստանի խորհրդարանների նախագահներն ընդգծեցին հարաբերությունների բազմակողմանի զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ու Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ ԴարիգաՆազարբաևան ընդգծեցին երկու երկրների միջև հարաբերությունների բազմակողմանի զարգացման փաստը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նոյեմբերի 14-ին Ազգային ժողովում հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ այդ հարաբերությունների զարգացման մեջ մեծ դեր ունեն միջխորհրդարանական խմբերը:
«Ես վստահ եմ, որ ձեր այցը նոր ազդակ կհաղորդի մեր երկկողմ հարաբերություններին: Հայաստանը հետաքրքրված է Ղազախստանի հետ հարաբերությունների խորացմամբ՝ ելնելով մեր երկրների ու ժողովուրդների ընդհանուր հետաքրքրություններից: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ հայ-ղազախական հարաբերությունները զարգանում են բոլոր ուղղություններով: Ուրախ եմ նաև նշել, որ մեր հարաբերությունների զարգացման մեջ մեծ դեր է խաղում միջխորհրդարանական համագործակցությունը: Մինչև տարվա վերջ Ղազախստանի խորհրդարանի ղազախ-հայկական բարեկամական խումբը կայցելի Հայաստան: Մենք ակտիվ համագործակցում ենք տարբեր միջազգային հարթակներում»,- ասաց Միրզոյանը:
Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Դարիգա Նազարբաևան նշեց, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները կարելի է անվանել եղբայրական:
«Եղբայրական են մեր ժողովուրդների հարաբերությունները, որովհետև մենք շատ նմանություններ ունենք մշակույթի, լեզվի հետ կապված: Այս տարի մենք նշում ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը, այս 20 տարվա ընթացքում նոր էջ է բացվել մեր երկու երկրների պատմության մեջ: Սա մեծ իրադարձություն է, և հպարտանալու առիթ թե՛ մեր, թե՛ ձեզ համար»,- նշեց Նազարբաևան:

YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan and Chairperson of the Senate (upper house) of the Parliament of Kazakhstan Dariga Nazarbayeva highlighted the comprehensive development of the relations between the two countries during a meeting in Yerevan.
At the meeting the Armenian Speaker of Parliament stated that the inter-parliamentary groups play a great role in the development of these relations.
“I am confident that your visit will give a new impetus to our bilateral relations. Armenia is interested in deepening the relations with Kazakhstan given the common interests of our countries and peoples. I want to state that the Armenian-Kazakh relations are developing at all directions. I am also happy to note that the inter-parliamentary cooperation plays a great role in the development of our relations. The Kazakh-Armenian friendship group of the Parliament of Kazakhstan will visit Armenia by the end of the year. We are also actively cooperating at various international platforms”, Speaker Mirzoyan said.
In her turn the Kazakh Senate Speaker said the relations between the two countries can be called as brotherly.
“The relations between our peoples are brotherly because we have many similarities in culture, language. This year we are celebrating the 20th anniversary of establishment of the diplomatic relations. During these 20 years a new page has opened in the history of our two countries. This is a great event and an occasion of proud for both of us”, Dariga Nazarbayeva said.
Ararat Mirzoyan and Dariga Nazarbayeva are expected to participate in a tree-planting ceremony in the park of the Armenian Parliament.
A delegation of the Senate of Kazakhstan Parliament, headed by Chairperson Dariga Nazarbayeva, arrived in Armenia on an official visit at the invitation of Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan.