Դատարանը մերժել Է իր հարկային հայտարարագրերը հայտնելու վճռի՝ Թրամփի գանգատարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշնգտոնի վերաքննիչ դատարանը նոյեմբերի 13-ին մերժել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի փաստաբանների գանգատը, որոնք փորձել են վիճարկել ստորադաս դատական ատյանի վճիռը, որը Կոնգրեսին թույլ Է տալիս ստանալ պետության ղեկավարի հարկային հայտարարագրերին ծանոթանալու հնարավորություն: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել Է Bloomberg գործակալությունը:
Այս տարվա հոկտեմբերին Կոլումբիայի մայրաքաղաքային օկրուգի դատարանը որոշել Է, որ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի պրոֆիլային կոմիտեն ունի լիազորություններ, որպեսզի Թրամփից պահանջի նրա վերջին մի քանի տարվա հարկային հայտարարագրերը: Նախագահը, որ դեմ Է իր հարկային մասհանումների մասին տեղեկատվության հրապարակմանը, այդ վճռի գանգատարկում Է տվել:
Ինչպես նշում Է Bloomberg-ը, վերաքննիչ դատարանը հավանություն Է տվել ստորադաս ատյանի վճռին, սակայն դա չի նշանակում, թե կոնգրեսականները կկարողանան անհապաղ ցանկալի տվյալներն ստանալու հնարավորություն ունենալ: Ինչպես հայտնել Է Միացյալ Նահանգների ղեկավարի իրավաբաններից մեկը, Թրամփը մտադիր Է այդ վճիռը գանգատարկել ԱՄՆ-ի Գերագույն դատարանում:
Դա արդեն վերջին ամսում Միացյալ Նահանգների նախագահի երկրորդ պարտությունն Է ամերիկյան դատարաններում այն գործերով, որոնք վերաբերում են նրա հարկային հայտարարագրերի հրապարակմանը: Ավելի վեղ Նյու Յորքի վերաքննիչ դատարանը հավանություն Է տվել ստորադաս ատյանի վճռին, որը մերժել Էր Թրամփի փաստաբանների փորձն արգելելու Նյու Յորքի դատախազությանը ներկայացնելու նրա հարկային տեղեկատվությունը 2011 թվականից հետո ընկած ժամանակամիջոցում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Суд отклонил апелляцию Трампа на решение о раскрытии его налоговых деклараций
Апелляционный суд в Вашингтоне в среду отклонил жалобу адвокатов президента США Дональда Трампа, которые пытались оспорить решение нижестоящей судебной инстанции, разрешившей Конгрессу получить доступ к налоговым декларациям главы государства. Об этом сообщило агентство Bloomberg.
В октябре этого года суд в столичном округе Колумбия решил, что у профильного комитета Палаты представителей Конгресса США есть полномочия на то, чтобы затребовать у Трампа его налоговые декларации за последние несколько лет. Президент, который противится обнародованию информации о его налоговых отчислениях, подал апелляцию на это решение,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как отмечает Bloomberg, апелляционный суд поддержал решение нижестоящей инстанции, однако это не означает, что конгрессмены смогут немедленно получить доступ к желаемым данным. Как сообщил один из юристов американского лидера Джей Секулов, Трамп намеревается обжаловать этот вердикт в Верховном суде США.
Это уже второе поражение президента Соединенных Штатов в американских судах за последний месяц по делам, касающимся публикации его налоговых деклараций. Ранее апелляционный суд в Нью-Йорке поддержал решение нижестоящей инстанции, отклонившей попытку адвокатов Трампа запретить предоставлять нью-йоркской прокуратуре его налоговую информацию за период с 2011 года.