Փաշինյանը հույս ունի ՌԴ-ի հետ առևտրաշրջանառության ծավալները հասցնել 2 մլրդ դոլարի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հույս ունի, որ այս տարի Ռուսաստանի Դաշնության հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառության ծավալը կհասնի 2 միլիարդ դոլարի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Փաշինյանն ասաց նոյեմբերի 11-ին պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ընթացքում:
«Մենք հույս ունենք, որ այս տարի առևտրաշրջանառությունը կհասնի 2 մլրդ դոլարի, ինչը բավական լավ արդյունք է, և այդ ամենը ստեղծում է շատ լավ հենք մեր երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության հետագա զարգացման համար: Ես համոզված եմ, որ ձեր այցը նոր խթան կհանդիսանա մեր հարաբերությունների համար, մեր դաշնակցային հարաբերությունների համար: Ինչպես դուք վերջերս նշել էիք, ես նույնպես մեծ օպտիմիզմով եմ նայում մեր հարաբերությունների հետագա զարգացմանը»,- ասաց վարչապետը:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը նշեց, թե իրենք ուրախ են, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև զարգանում է առևտրաշրջանառությունը:
«Ռուսաստանը Հայաստանի առաջատար գործընկերն է, Հայաստանի տնտեսությունում համար առաջին ներդրողը»,- նշեց նախարարը:
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այցը Հայաստանում մեկնարկել է նոյեմբերի 10-ին և կավարտվի նոյեմբերի 11-ին:

Пашинян надеется объем товарооборота с РФ довести до 2 млрд долларов
Премьер-министр Армении Никол Пашинян надеется, что в этом году объем товарооборота Армении с Российской Федерацией достигнет 2 млрд долларов.
Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян сказал 11 ноября в ходе встречи с прибывшим в Армению с официальным визитом министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
“Мы надеемся, что в этом году товарооборот достигнет 2 млрд долларов, что является довольно хорошим результатом, и все это создает очень хорошую основу для дальнейшего развития стратегического партнерства между нашими странами. Я уверен, что Ваш визит станет новым стимулом для наших отношений, для наших союзнических отношений. Как Вы недавно отмечали, я также с большим оптимизмом смотрю на дальнейшее развитие наших отношений”, - сказал премьер-министр.
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров отметил, что они рады, что между Арменией и Россией растет товарооборот.
“Россия является ведущим партнером Армении, первым инвестором в экономику Армении”, - отметил министр.
Визит министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова в Армению начался 10 ноября и завершится 11.