Փաշինյանը հույս ունի ՌԴ-ի հետ առևտրաշրջանառության ծավալները հասցնել 2 մլրդ դոլարի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հույս ունի, որ այս տարի Ռուսաստանի Դաշնության հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառության ծավալը կհասնի 2 միլիարդ դոլարի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Փաշինյանն ասաց նոյեմբերի 11-ին պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ընթացքում:
«Մենք հույս ունենք, որ այս տարի առևտրաշրջանառությունը կհասնի 2 մլրդ դոլարի, ինչը բավական լավ արդյունք է, և այդ ամենը ստեղծում է շատ լավ հենք մեր երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության հետագա զարգացման համար: Ես համոզված եմ, որ ձեր այցը նոր խթան կհանդիսանա մեր հարաբերությունների համար, մեր դաշնակցային հարաբերությունների համար: Ինչպես դուք վերջերս նշել էիք, ես նույնպես մեծ օպտիմիզմով եմ նայում մեր հարաբերությունների հետագա զարգացմանը»,- ասաց վարչապետը:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը նշեց, թե իրենք ուրախ են, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև զարգանում է առևտրաշրջանառությունը:
«Ռուսաստանը Հայաստանի առաջատար գործընկերն է, Հայաստանի տնտեսությունում համար առաջին ներդրողը»,- նշեց նախարարը:
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այցը Հայաստանում մեկնարկել է նոյեմբերի 10-ին և կավարտվի նոյեմբերի 11-ին:

Armenia hopes to reach $2 billion in turnover with Russia in 2019
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan hopes that Armenia’s trade turnover with Russia will reach 2 billion dollars this year.
“We hope that this year trade turnover will reach 2 billion dollars, which is a rather good result, and this all is creating very good basis for further development of strategic partnership between our countries,” Pashinyan told Russian FM Sergey Lavrov during a November 11 meeting in Yerevan.
“I am convinced that your visit will act as an impetus for our relations, for our allied relations. Like you had recently mentioned, I too am looking at the further development of our relations with great optimism,” the Armenian PM said.
Russian Minister of Foreign Affairs Sergey Lavrov said Russia is happy that trade turnover with Armenia is developing.