Գոգբաշյանը չի ստանձնի Հայաստանում Բրիտանիայի դեսպանի պաշտոնը. նշանակվել է ժամանակավոր հավատարմատար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալան Գոգբաշյանը չի ստանձնի Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի պաշտոնը՝ ելնելով գործառնական հանգամանքներից։ Գործերի ժամանակավոր հավատարմատար է նշանակվել Դեյվիդ Մորանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջում:
Գոգբաշյանն անցնելու է դիվանագիտական ծառայության մեկ այլ աշխատանքի։ Գործերի ժամանակավոր հավատարմատար է նշանակվել Դեյվիդ Մորանը՝ դեսպանի աստիճանով, որը կպաշտոնավարի մինչև նոր դեսպանի նշանակումը։
Օգոստոսին Մեծ Բրիտանիայի կառավարության պաշտոնական էջում հայտնի էր դարձել,որ Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի նոր դեսպան է նշանակվել հայազգի Ալան Անդրանիկի Գոգբաշյանը:
Մորանը արտաքին գործերի և համագործակցության գրասենյակում  արտաքին տնտեսական համագործակցության հարցերով դեպարտամենտի ղեկավարն է: Նա դեսպան է եղել Շվեյցարիայում, Ղազախստանում՝ 2009-2012-ին, Ուզբեկստանում՝ 2005-2007-ին, և ոչ ռեզիդենտ դեսպան՝ Լիխտենշտեյնում և Ղրղզստանում: Նա նաև աշխատել է Նայրոբիում, Մոսկվայում, Փարիզում, Թբիլիսիում:

UK cancels appointment of A. Gogbashian as new Ambassador to Armenia, names interim Chargé d’Affairs
UK cancels appointment of A. Gogbashian as new Ambassador to Armenia, names interim
Chargé d’Affairs
YEREVAN, AUGUST 14, ARMENPRESS. The British Embassy in Yerevan has said that Alan Gogbashian (pictured above) will not be taking up the role of the UK’s Ambassador to Armenia for “operational reasons”.
Gogabashian was named as the next UK Ambassador to Armenia in August and was expected to assume office in September.
Mr Alan Gogbashian will no longer be taking up the role of Her Majesty’s Ambassador to Yerevan for operational reasons. Mr Gogbashian will be transferring to another Diplomatic Service appointment. Mr David Moran has been appointed as Chargé d’Affaires with the rank of Ambassador in the interim, until a new Ambassador is appointed”, the British Embassy in Armenia said in a statement published on its official Facebook account on October 14.
David Moran is Head of Global Economic Issues Department in the Foreign & Commonwealth Office (FCO). David joined the FCO in 1985 and has previously served as Ambassador to Switzerland, Kazakhstan (2009 to 2012), Uzbekistan (2005 to 2007), and as Ambassador (non-resident) Liechtenstein and the Kyrgyz Republic. David also served in Nairobi, Moscow, Paris and Tbilisi, and in a range of policy and other roles in London. From 2008 to 2009 he was Deputy Director for Early Warning and Transnational Issues in the Cabinet Office.