«Հայփոստը» շահել է «Եվրոպա» նամականիշների մրցույթի գլխավոր մրցանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային փոստային օպերատորը հաղթել է 2019 թվականի նամականիշների համաեվրոպական առցանց մրցույթում և արժանացել առաջին մրցանակին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին «Հայփոստ» ՓԲԸ-ից, հանրային քվեարկության միջոցով անցկացված մրցույթում «Հայփոստին» հաջորդում են «Թուրքիշ Փոստը» և Ֆինլանդիայի «Փոստ Գրուպ Քորփորեյշնը»:
Մրցանակը Հայաստանի փոստի ներկայացուցչին հանձնվեց Միացյալ Թագավորության Նորմանդյան Կղզիների Ջերսի քաղաքում, «Փոստեվրոպայի» միջազգային լիագումար համաժողովի շրջանակներում, որին մասնակցում էին 52 Եվրոպական երկրների  փոստային ոլորտի 150 ղեկավարներ և պրոֆեսիոնալներ:
Նամականիշը թողարկվել է Եվրոպայի փոստային օպերատորների ասոցիացիայի (ՓոստԵվրոպա) անդամ-երկրների «EUROPA» ամենամյա միջազգային համատեղ թողարկման շրջանակներում: Այս տարվա մրցույթի թեման «Ազգային թռչյուններ»-ն էր և ուղղված էր բնության պահպանության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը:
Առցանց մրցույթը պաշտոնապես մեկնարկել է մայիսի 9-ից:
Հայաստանը մասնակցում էր փոստային նամականիշով, որն ամբողջությամբ նկարազարդված է՝ ոգեշնչված հայկական մանրանկարչությամբ: Նամականիշը պատկերում է ճյուղի վրա նստած գյուղական ծիծեռնակ՝ Հայաստանի բուսական աշխարհին բնորոշ միջավայրում:
Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ»-ի նկարիչ-դիզայներ Աշխեն (Միլա) Խանձրածյանը:
Ֆիլատելիստական փորձագետներից կազմված ժյուրիի մրցանակը այս տարի տրվեց Սլովենիայի փոստին:
Հայփոստը ևս մեկ անգամ հաստատում է հայկական ֆիլատելիան աշխարհին ներկայացնելու և հայկական նամականիշերի դիրքը միջազգային ֆիլատելիստական շուկայում ամրապնդելու իր առաքելությունը:

YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. HayPost CJSC, the National Postal Operator of Armenia, on October 10 has been awarded gold medal in the 2019 EUROPA stamps online competition through public voting, followed by Turkish Post PTT (Turkey - Silver) and Posti Group Corporation (Finland- Bronze), HayPost CJSC told Armenpress
The event took place at the Radisson Hotel, in Jersey, from October 9th to 11th in the framework of the international PostEurop Plenary Assembly and welcomed over 150 postal industry professionals from over 52 European postal administrations.
The online competition, which involves voters all around the globe, had been officially launched from May 9 to September 9. It is noteworthy that this year's competition theme was "Natural Birds" and was aimed at raising awareness towards nature's sustainability.
Armenia was participating with a postage stamp fully illustrated inspired by the Armenian miniatures. The postage stamp depicts the barn swallow (Hirundo rustica) sitting on a branch in an environment typical for the flora of Armenia.
The author of the stamp’s design is the artist-designer of HayPost CJSC Ashkhen (Mila) Khandzratsyan.
On the other hand, a jury composed of six philatelic experts who participated in the EUROPA Jury competition, unanimously announced Pošta Slovenije (Slovenia) as the winner of this year's EUROPA stamp Jury Prize.