Մեծ կարևորություն ենք տալիս ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի ընթացքում քննարկվել է բնական գազի մատակարարման և փոխադրման ոլորտում ԵԱՏՄ անդամ երկրների օրենսդրությունների ներդաշնակեցման հարցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի արդյունքներն ամփոփող ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորմանը, ինչը կնպաստի ԵԱՏՄ անդամ երկրների էներգետիկ անվտանգության, տնտեսական ինտեգրացիայի մակարդակի և համաշխարհային շուկայում մրցունակության բարձրացմանը»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ նիստի ընթացքում  ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ստորագրվել է ազատ առևտրի համաձայնագիր: «Ցանկանում եմ բոլորին շնորհակալություն հայտնել ներպետական գործընթացները ժամանակին ավարտելու համար, ինչը հնարավոր դարձրեց այս փաստաթղթի ստորագրումը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա հայտնեց նաև, որ Սինգապուրի և Հայաստանի միջև ստորագրվելու է ծառայությունների, առևտրի ու ներդրումների մասին համաձայնագիր
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ հոկտեմբերին ուժի մեջ է մտնում ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանը տանող ժամանակավոր համաձայնագիրը: Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է այդ համաձայնագրի իրականացմամբ և ԵԱՏՄ-ի և մեր հարևան, բարեկամ Իրանի միջև համագործակցության զարգացմամբ»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հայտնեց, որ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հաջորդ նիստը կկայանա դեկտեմբերին՝ Սանկտ Պետերբուրգում:

We highlight establishment of single gas market in EAEU – Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS.  The issue of synchronization of legislations of the EAEU member states in the sphere of gas supply and transportation was discussed during the EAEU Supreme Economic Council meeting, ARMENPRESS reports Armenian PM Nikol Pashinyan said in a press conference summing up the results of the meeting. “We greatly highlight the establishment of a single gas market in the EAEU which will promote the energy safety of the EAE U member states, foster the integration level of the Union and raise its competitiveness in the global market”, Pashinyan said.
PM Pashinyan emphasized that during the meeting a FTA was signed between Singapore and the EAEU. “I want to thank everyone for completing domestic process in time which made the signing of this document possible”, Pashinyan said, emphasizing that from October the interim document between Iran and the EAEU leading to the establishment of a free trade zone enters into force.
“Armenia is greatly interested in the implementation of that agreement and the development of cooperation between the EAEU and our friendly neighbor Iran”, he said.
The PM said that the next meeting of the EAEU Supreme Economic Council will be held in St. Petersburg in December.