Էնֆիաջյանը ներկայացրեց ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության հետ միջադեպի մանրամասները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Վահե Էնֆիաջյանը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի Տնտեսական, առևտրի, տեխնոլոգիական և բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի՝ Թուրքիայում կայացած 53-րդ նիստի ընթացքում Ադրբեջանի պատվիրակությանը հիշեցրել է, որ Արցախի Հանրապետությունը երբեք չի եղել Ադրբեջանի կազմում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Էնֆիաջյանն ասաց սեպտեմբերի 23-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում:
«Ես իմ ելույթում անդրադարձել եմ Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցած և տեղի ունենալիք ընտրություններին՝ մատնանշելով, որ այնտեղ բոլոր ժամանակահատվածներում ժողովրդավարական ամենաբարձր սահմանված չափանիշներին մշտապես համապատասխան և ներդաշնակ քաղաքական գործընթացներ են տեղի ունեցել: Նրանց կողմից հնչած հայտարարությունները անհեթեթ են եղել, և փորձել են քաղաքականացնել տնտեսական հարթակը: Քանի որ պետք էր շատ կարճ և հստակ պատասխանել, նրանց հիշեցրել եմ, որ Արցախի Հանրապետությունը երբևիցե չի եղել Ադրբեջանի կազմում»,- ասաց Էնֆիաջյանը:
ԱԺ փոխնախագահը նշեց, որ թեմայի շրջանակում նկատողություն է արել նաև կառույցի գլխավոր քարտուղարին, որն ազգությամբ ադրբեջանցի է: Հայկական պատվիրակության նկատմամբ այլ ճնշումներ ևս եղել են թուրք-ադրբեջանական կողմից, սակայն Ազգային ժողովի պատգամավորների աշխատանքը դրանից չի տուժել:

Энфиаджян представил подробности инцидента, произошедшего в ПАЧЭС с делегацией Азербайджана
Вице-спикер Национального собрания Армении Ваге Энфиаджян в ходе 53-го заседания комиссии Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам в Турции напомнил азербайджанской делегации, что Республика Арцах никогда не была в составе Азербайджана.
Как передает «Арменпресс», об этом Энфиаджян сказал на пресс-конференции в Национальном собрании Армении 23 сентября.
“В своем выступлении я обратился к выборам, состоявшимся в Республике Арцах и к предстоящим, указав, что там постоянно, во все периоды происходили политические процессы,  соответствующие самым высоким демократическим критериям. Заявления, прозвучавшие с их стороны, были нелепыми, они пытались политизировать экономическую платформу. Поскольку нужно было очень коротко и четко ответить, я напомнил им, что Республика Арцах никогда не была в составе Азербайджана”, - сказал Энфиаджян.
Вице-спикер отметил, что в рамках этой темы, он сделал выговор также и генеральному секретарю структуры, который по национальности азербайджанец. На армянскую делегацию оказывались и другие давления с турецко-азербайджанской стороны, однако работа депутатов Национального собрания от этого не пострадала.