Ռուսաստանը պատրաստ Է Թուրքիային օգնել հրթիռային տեխնոլոգիաների ստեղծման գործում. Ռոգոզին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը պատրաստ Է Թուրքիային օգնել հրթիռային տեխնոլոգիաներ եւ տիեզերական ապարատների ուղեծրային խմբավորում ստեղծելու գործում: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, հայտարարել Է «Ռոսկոսմոս»-ի ղեկավար Դմիտրի Ռոգոզինը, տեղեկացնում Է «Արմնպրես»-ը:
«Եթե Թուրքիան իր համար անհրաժեշտ համարի հրթիռային տեխնոլոգիաների ստեղծումը, ապա մենք պատրաստ ենք օգնել շարժիչներով, որոշակի տեխնոլոգիաներ հանձնելով… Մենք կարող Էինք առանձին համալրող մասեր մատակարարել թուրքական մի քանի նախագծերի համար, օրինակ՝ շարժիչներ, կառավարման համակարգեր եւ շատ այլ բաներ: Մենք այստեղ լուրջ սահմանափակումներ չենք տեսնում, եւ այդ առումով Թուրքիան կարող Է ակնկալել Ռուսաստանի աջակցությունը»,- ասել Է Ռոգոզինը Անադոլու գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Նա նշել Է, որ տիեզերքը կապված Է նաեւ երկրի անվտանգության հետ, իսկ «Թուրքիայի համար դա հատկապես հրատապ Է, քանի որ երկիրը գտնվում Է խրթին շրջապատում»:
«Ուստի Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը տիեզերական ապարատների ուղեծրային խմբավորման զարգացման բնագավառում, որոնք կարող են մանրամասն նկարահանումներ անել եւ իրադրության զարգացման ստույգ կանխատեսումներ տալ, շատ շահավետ կլիներ մեր թուրք գործընկերների համար: Այդ ոլորտում մենք պատրաստ ենք համաձայնույթան գալ»,- նշել Է Ռուսաստանի պետական կորպորացիայի ղեկավարը:

Россия готова помочь Турции в создании ракетных технологий, заявил Рогозин
Россия готова помочь Турции в создании ракетных технологий и орбитальной группировки космических аппаратов, заявил глава "Роскосмоса" Дмитрий Рогозин.
"Если Турция сочтет необходимым для себя создавать ракетные технологии, то мы готовы помогать двигателями, передачей определенных технологий... Мы могли бы поставить отдельные комплектующие к некоторым турецким проектам, например двигатели, системы управления и многое другое. Мы не видим здесь серьезных ограничений, и в этом плане Турция может рассчитывать на поддержку России", - сказал Рогозин в интервью Анатолийскому агентству.
Он отметил, что космос связан и с безопасностью страны, а "для Турции это особенно актуально, поскольку страна находится в непростом окружении",сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Поэтому сотрудничество с Россией в области развития орбитальной группировки космических аппаратов, способных делать детальную съемку и давать точные прогнозы развития ситуации, было бы очень выгодным для наших турецких коллег. В этой сфере мы готовы договариваться", - отметил глава госкорпорации.