ՌԴ դեսպանը խոսել է Պուտինի՝ Երևան այցի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստի անցկացումը Երևանում համատեղ որոշման արդյունք է, և ակնկալվում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասնակցությունը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 11-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ պատասխանելով հարցին՝ համապատասխանում են արդյոք իրականությանը լուրերը, թե Պուտինը կարող է հրաժարվել ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստին մասնակցելուց: ՌԴ դեսպանը հավաստիացրեց, որ դրանք չեն համապատասխանում իրականությանը։
«ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի նիստի անցկացումը Երևանում համատեղ որոշման արդյունք է»,- ընդգծեց Կոպիրկինը:
Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդինիստը կմեկնարկի հոկտեմբերի 1-ին, որին ակնկալվում է, որ կմասնակցեն ԵԱՏՄ անդամ երկրների բոլոր ղեկավարները: Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի՝ 2018թ. դեկտեմբերի 6-ի նիստին, որին մասնակցել են անդամ բոլոր երկրների ղեկավարները, որոշում է կայացվել 2019 թվականին ԵԱՏՄ-ում նախագահությունը փոխանցել Հայաստանին:

Посол РФ говорил о визите Владимира Путина в Ереван
Проведение заседания Высшего Евразийского совета в Ереване является результатом совместного решения, и ожидается участие президента РФ Владимира Путина. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами 11 сентября заявил посол РФ в Армении Сергей Копыркин, отвечая на вопрос, соответствуют ли действительности слухи о том, что Путин может отказаться от участия в заседании Высшего совета ЕАЭС. Посол РФ заверил, что они не соответствуют действительности. “Проведение заседания Высшего совета ЕАЭС в Ереване - результат совместного решения”, - подчеркнул Копыркин.
Заседание Высшего Евразийского экономического совета начнется 1 октября, в котором, как ожидается, примут участие все руководители стран-членов ЕАЭС. На заседании Высшего Евразийского экономического совета 6 декабря 2018 г., в котором принимали участие руководители всех стран-членов, было принято решение председательство в ЕАЭС в 2019 году передать Армении.