Սիրիացի 12-ամյա աղջնակը շնորհակալական բացիկ է պատրաստել հումանիտար առաքելության խմբի բժշկուհու համար
Սիրիացի 12-ամյա աղջնակը շնորհակալական բացիկ է պատրաստել հումանիտար
առաքելության խմբի բժշկուհու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիացի 12-ամյա Ռուան Ջսրին շնորհակալական բացիկ է պատրաստել Սիրիայում հումանիտար առաքելության խմբի բժշկուհի Սաթենիկ Մինասյանի համար. բացիկի վրա իրեն ու բժշկուհուն է նկարել՝ բարեկամական հուշ վերնագրելով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեց «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ի Հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Նազելի Էլբակյանը, սիրիացի աղջնակը գրել է, որ իրեն բուժող հոգատար հայ մասնագետին տեսնելուց հետո ցանկանում է մանկաբույժի մասնագիտությունն ընտրել:
Ռուանը մոր հետ պարբերաբար այցելում է Հալեպի Դարմանատուն, որպեսզի հումանիտար առաքելություն իրականացնող բժշկուհին զննի իրեն և համապատասխան բուժում նշանակի: Բժշկուհի Մինասյանի փոխանցմամբ՝ աղջկա առողջական վիճակն այժմ անհամեմատ լավ է, շուտով ամբողջությամբ կապաքինվի: Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացնող հայ բժիշկներն օգնություն են ցուցաբերել արդեն հարյուրավոր երեխաների: Մեր մասնագետները սիրիացի փոքրիկների լավ բարեկամներն են դարձել:

Syrian kid wants to become doctor after seeing Armenian medics in action
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. A Syrian 12-year-old girl from Aleppo has expressed her gratitude to the Armenian humanitarian mission by gifting a medic from the team a congratulations card. The child even painted herself with the nurse and wrote a few good wishes.
According to the humanitarian team’s spokesperson Nazeli Elbakyan, the Syrian child wrote on the card that after seeing the caring Armenian medic she has decided to become a doctor herself.
Doctor Satenik Minasyan, the medic from the Armenian Center for Huamnitarian De-Mining and Expertise, has been treating 12-year-old Ruan Jsri for a while now and she says the girl has improved and will soon recover completely.
“Armenian doctors on a humanitarian mission in Syria have already treated hundreds of children,” Elbakyan said.