Դատախազությունը Քոչարյանի գործով ՍԴ-ի որոշումը կմեկնաբանի այն ամբողջությամբ ստանալուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը իր դիրքորոշումը կհայտնի  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով Սահմանադրական դատարանի որոշումը ամբողջությամբ ունենալուց հետո: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«ՍԴ որոշման հնարավոր հետևանքների մասին կարելի է խոսել միայն այդ որոշումն ամբողջությամբ ունենալու դեպքում: Հետևաբար՝ մինչ այդ ոչինչ ասել չենք կարող»,- ասաց Խաչատրյանը:
Սահմանադրական դատարանը  հրապարակեց «Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 35-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» հարցի առնչությամբ կայացրած որոշումը:
«Սահմանադրական դատարանը որոշում կայացրեց 1. ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը սահմանադրականության ուժով հատուկ պաշտպանությամբ օժտված պաշտոնատար անձանց գործառույթներին անձեռնմխելիությունը՝ քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների թվում չնախատեսելու մասով, ճանաչել Սահմանադրության համապատասխան հոդվածներին հակասող և անվավեր:

Генпрокуратура выразит свою позицию в связи с решением Конституционного суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна после того, как получит решение полностью. В беседе с Арменпресс об этом сказала пресс-секретарь Генпрокуратуры Аревик Хачатрян.
«О возможных последствиях решения Конституционного суда можно говорить только тогда, когда решение будет полностью получено. Следовательно, до этого мы ничего не можем сказать», - сказала Хачатрян.
КС вынес решение по делу Кочаряна. Конституционный суд частично удовлетворил заявления второго президента Армении Роберта Кочаряна, которые касаются соответствия Конституции оснований его ареста.
Председатель КС Грайр Товмасян зачитал решение суда, в котором отмечается: «Конституционный суд решил признать статью 35 Уголовно-процессуального кодекса Армении не действительной и противоречащей п. 4 части 1 статьи 27, части 1 статьи 61, части 1 статьи 63 и и статьи 75 Конституции Армении».
Согласно второму пункту решения, часть 2 статьи 135 Уголовно-процессуального кодекса Армении соответствует Конституции.