Էրիկ Գրիգորյանը ԳԱԱ-ին խնդրել է կարծիք տալ Ամուլսարի հանքի ՇՄԱԳ-ի լիարժեքության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիան հաղորդագրություն է տարածել Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի հաղորդագրությունը.
«Հաշվի առնելով Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման ծրագրի նկատմամբ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի դիրքորոշման վերաբերյալ հասարակության և լրատվամիջոցների մեծ հետաքրքրությունը՝ հայտնում ենք՝
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանից  ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան  պաշտոնական նամակ ստացել է սույն թվականի սեպտեմբերի 3-ին (N 1/02.1/12286), որով նա խնդրում է հանձնարարել Ա. Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտին 1-օրյա ժամկետում տալ կարծիք Ամուլսարի հանքավայրի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման լիարժեքության վերաբերյալ:  Մինչդեռ, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի հայտարարության համաձայն, նախարարությունը Ամուլսարի ծրագրի գործընթացի վերաբերյալ վերջնական կարծիք պետք է ներկայացնի սույն թվականի սեպտեմբերի 4-ին: Հայտնում ենք, որ նախանշված ժամկետում հնարավոր չէ  տալ լիարժեք գիտական հիմնավորում Ամուլսարի ծրագրին՝ հաշվի առնելով ծրագրի վերաբերյալ փաստաթղթերի մեծ ծավալը և խնդիրների լայն շրջանակները:
Միևնույն ժամանակ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ  ԳԱԱ Ա. Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի մասնագետները, ի պատասխան ինստիտուտի տնօրենին  ավելի վաղ՝ սույն թվականի օգոստոսի 29-ին ուղարկված ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանի (2/02.1/20160) նամակի, ուղարկել են Ամուլսարի ծրագրի առանձին խնդիրների վերաբերյալ իրենց  գիտական ոլորտին առնչվող խնդիրների վերաբերյալ առանձին կարծիքները, եզրակացությունները:
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան պատրաստ է գիտական հիմնավորում տալ Ամուլսարի ծրագրի փաստաթղթերին ողջամիտ ժամկետում»:

Эрик Григорян попросил НАН выразить мнение о полноценности ОВОС Амулсарского месторождения
Национальная академия наук Республики Армения распространила сообщение об Амулсарской программе. Арменпресс представляет сообщение Национальной академии наук Армении.
“Учитывая большой интерес общественности и СМИ к позиции Национальной академии наук Армении относительно программы эксплуатации Амулсарского золотого месторождения сообщаем:
Национальная академия наук РА от министра окружающей среды РА Эрика Григоряна 3 сентября с. г. получила официальное письмо  (N 1/02. 1/12286), которым он просит поручить Институт химической физики им. А. Налбандяна в течение 1 дня выразить мнение о полноценности оценки воздействия на окружающую среду Амулсарского месторождения.
Между тем, согласно заявлению министра окружающей среды РА, министерство должно представить окончательное мнение по Амулсарскому проекту 4 сентября этого года. Сообщаем, что в намеченные сроки невозможно дать полноценное научное обоснование Амулсарской программе, учитывая большой объем документов по программе и широкий круг проблем.
В то же время сообщаем, что специалисты Института химической физики им. А. Налбандяна в ответ на письмо заместителя министра окружающей среды РА Ирины Капланян (2/02. 1/20160), направленное директору Института 29 августа с. г., направили отдельные мнения и заключения по отдельным проблемам Амулсарской программы.
Национальная академия наук РА готова дать научное обоснование документам Амулсарской программы в разумные сроки”.