Հայաստանի տնտեսության կառուցվածքային փոփոխությունները՝ Moody’s-ի գնահատման հիմք
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Moody’s Investors Service միջազգային վարկանիշային գործակալությունը, վերջինիս կողմից օգոստոսի 27-ին հրապարակված զեկույցի համաձայն, բարձրացրել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ազգային արժույթով և արտարժույթով գնանշված երկարաժամկետ թողարկողի և արտարժույթով գնանշված չապահովված արտոնյալ պարտքի վարկանիշները՝ B1-ից Ba3:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, համաձայն նշված զեկույցի՝ վարկանիշների բարձրացման համար հիմք են ծառայել Հայաստանի Հանրապետության մակրոտնտեսական կայունությունը, կառավարության ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների օրակարգը և դրանք կատարելու հանձնառությունը, հարկաբյուջետային քաղաքականությունը և տնտեսության կառուցվածքային փոփոխությունները (ոլորտների դիվերսիֆիկացիան): Մասնավորապես, գործակալությունը կանխատեսում է գալիք տարիների տնտեսական աճ՝ 5.5-6 %-ի շրջակայքում, ինչը պայմանավորվելու է հիմնականում զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և թեթև արդյունաբերության ոլորտների աճով: Այս կառուցվածքային փոփոխությունների արդյունքում գործակալությունը կանխատեսում է տնտեսական աճի տատանողականության նվազում՝ ի տարբերություն նախորդող տարիներին արձանագրված իրավիճակի:
Վարկանիշների փոփոխության համար, ի թիվս գործակալության կատարած այլ ուսումնասիրությունների, հիմք են ծառայել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից ներկայացված տեղեկություններն ու փաստերը՝ կապված Հայաստանի ներդրումային միջավայրի, երկրում 2018 թվականից բացված խոշոր հյուրանոցների, գյուղատնտեսության ոլորտում արտադրողականության բարձրացմանն ուղղված նախարարության կողմից իրականացվող պետական աջակցության ծրագրերի, Եվրոպական միության հետ կնքված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում առկա բարեփոխումների իրականացման ժամանակացույցի և կառավարության կողմից նախատեսվող այլ ծրագրերի հետ:

Структурные изменения в экономике Армении - основа оценки Moody's
Международное рейтинговое агентство Moody's Investors Service, согласно докладу, опубликованному им 27 августа, повысило рейтинги долгосрочного эмитента правительства Республики Армения, котируемого в национальной валюте и иностранной валюте, и необеспеченного привилегированного долга, котируемого в иностранной валюте, с B1 до Ba3.
Как сообщили Арменпресс в управлении информации и связей с общественностью Министерства экономики Армении, согласно докладу, основой для повышения рейтингов послужили макроэкономическая стабильность Армении, повестка институциональных реформ правительства и приверженность их выполнению, налогово-бюджетная политика и структурные изменения экономики (диверсификация сфер). В частности, в ближайшие годы агентство прогнозирует экономический рост около 5.5-6%, что будет обусловлено в основном ростом в сферах туризма, информационных технологий и легкой промышленности. В результате этих структурных изменений агентство прогнозирует снижение волатильности экономического роста, в отличие от ситуации, зафиксированной в предыдущие годы.
В числе других исследований, проведенных агентством, основой для изменения рейтингов послужили представленные Министерством экономики Армении сведения и факты, связанные с инвестиционной средой Армении, открывшимися в стране с 2018 года крупными гостиницами, программами государственной поддержки, осуществляемыми министерством, направленными на повышение продуктивности в сфере сельского хозяйства, графиком реализации реформ  Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, заключенном с Европейским союзом, и другими программами, предусмотренными правительством.