Քննվում են ուսման վճարի ժամկետների խախտումների վերաբերյալ դիմումները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «թեժ գծին» զանգեր են ստացվել ուսման վարձերի վճարման ժամկետների վերաբերյալ խախտումների մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում դեպքի մասին ահազանգել էր նաև ՀՀ ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել էր, որ բուհերում գրեթե համատարած ուստարվա սկզբին պահանջում են վճարել վարձը կամ ամբողջությամբ, կամ առնվազն կեսը՝ սպառնալով թույլ չտալ ուսանողների մասնակցությունը ուսումնական պրոցեսին։
«Ուսման վարձի վճարման կարգի փոփոխությունն օրենքով անձամբ եմ իրականացրել, որը վաղուց ուժի մեջ է և ոչ թե ձևի համար, այլ մարդկանց կյանքը թեթևացնելու նպատակով»,- գրել էր Ուրիխանյանը։
«Արմենպրես»-ը դեպքի վերաբերյալ հետաքրքրվեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի մամուլի խոսնակ Անժելա Կժդրյանից, ով ասաց, որ իրենք էլ են ստացել զանգեր ուսման վարձերի վճարման ժամկետների վերաբերյալ և ռեկտորներին հորդորել են գործել միայն օրենքի տառին համապատասխան:
«Նախարարությունը բոլոր դիմումները քննում է և գնում դրանց հետևից: Նման խնդիրների դեպքում քաղաքացիները կարող են դիմել մեր գերատեսչություն»,- շեշտեց ԿԳՄՍ նախարարի մամուլի խոսնակը և հավելեց, որ այս պահին վիճակագրական տվյալներ չկան, թե որ բուհերում են խախտում օրենքի պահանջները։

Рассматриваются заявления о нарушениях сроков платы за обучение
На  телефон горячей линии Министерства образования, науки, культуры и спорта поступили звонки о нарушениях сроков оплаты за обучение. Как передает Арменпресс, об этом в социальной сети Фейсбук сообщил также и депутат НС РА от ППА Тигран Уриханян.
Он, в частности, отметил, что в вузах в начале учебного года, почти повсеместно, требуют оплатить плату либо полностью, либо как минимум половину, угрожая не допустить студентов к учебному процессу.
“Изменение порядка оплаты учебы в законе я провел лично сам, он давно в силе и не просто для формы, а для облегчения жизни людей”, - написал Уриханян.
Арменпресс поинтересовался об этом у пресс-секретаря Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении Анжелы Кждрян, которая сказала, что они также получают звонки о сроках оплаты учебы и призвала ректоров действовать только в соответствии с буквой закона.
Министерство рассматривает все заявления и следит за этим. “В случае подобных проблем граждане могут обращаться в наше ведомство”, - подчеркнула пресс-секретарь Министерства образования, науки, культуры и спорта и добавила, что на данный момент нет статистических данных о том, в каких вузах нарушаются требования закона.