Ուրուգվայի և ՀՀ արտգործնախարարները ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չեն տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոան և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար այլընտրանք չեն տեսնում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախարարները հայտնեցին օգոստոսի 14-ին Երևանում տեղի ունեցած համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Ես առիթ ունեցա մանրամասնորեն ներկայացնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի մոտեցումները, դիրքորոշումն ու դիրքորոշման տրամաբանությունը: Վերահաստատեցի, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության, Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների անվտանգությունը եղել և մնում է գերակա հարցը մեր մոտեցումներում, և դրանից բխող կարգավիճակի հարցը մնում է գերակա հարց մեզ համար: Ես նշեցի, որ համապատասխան միջավայրի ստեղծումը՝ խաղաղ գործընթացն առաջ տանելու համար, կարևորագույն հարց է եղել և մնում է: Մանրամասնեցի, թե ինչ է նշանակում մեր մոտեցման մեջ այն, որ վերաբերում է այն հարցին, որ խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Եվ ես շատ շնորհակալ եմ իմ գործընկերոջն այն ընկալումների համար, որոնցով ինքը կիսվեց ինձ հետ այդ հարցի առումով»,- ասաց Մնացականյանը:
Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարը հայտնեց, որ իրենց երկիրը խաղաղության սիրահար է, և աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին:
«Ուրուգվայը խաղաղության սիրահար երկիր է, և պարոն նախարարը շատ հստակ ու պարզ մեզ բացատրեց Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակը: Մեր երկիրը աջակցում է այն բանակցություններին, որոնք տեղի են ունենում Մինսկի խմբի շրջանակներում 1995 թ. ստանձնած մանդատի համաձայն, որպեսզի բանակցված լուծում ձեռք բերվի՝ հիմնված նաև ՄԱԿ-ի հիմնադիր փաստաթղթում ներառված սկզբունքների վրա: Ինչպես ասում է իմ ընկեր նախարարը՝ այս կոնֆլիկտի խաղաղ լուծմանն այլնտրանք չկա»,- նշեց նախարարը:

Главы МИД Уругвая и Армении не видят альтернативы мирному урегулированию карабахского конфликта
Министр иностранных дел Уругвая Родольфо Нин Новоа и министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян не видят альтернативы мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Как передает Арменпресс, об этом министры сообщили 14 августа в ходе совместной пресс-конференции в Ереване.
“У меня была возможность детально представить подходы, позицию и логику позиции Армении в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Я еще раз подтвердил, что безопасность населения Нагорного Карабаха, наших соотечественников в Нагорном Карабахе была и остается приоритетным вопросом в наших подходах, и исходящий из этого вопрос статуса остается приоритетным для нас. Я отметил, что создание соответствующей среды для продвижения мирного процесса было и остается важнейшим вопросом. Я предствил подробности, что для нас означает вопрос о том, что мирное урегулирование не имеет альтернативы. И я очень благодарен своему коллеге за то восприятие, которым он поделился со мной по этому вопросу”, - сказал Мнацаканян.
Министр иностранных дел Уругвая сообщил, что их страна является сторонником мира и содействует переговорам в рамках Минской группы ОБСЕ.
“Уругвай - страна, любящая мир, и господин министр очень четко и ясно представил нам ситуацию в Нагорном Карабахе. Наша страна, для того чтобы было достигнуто переговорное решение, также основанное на принципах, включенных в учредительный документ ООН, поддерживает переговоры, которые проходят в рамках Минской группы ОБСЕ согласно мандату, принятому в 1995 году.