Ուրուգվայի և ՀՀ արտգործնախարարները ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չեն տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոան և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար այլընտրանք չեն տեսնում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախարարները հայտնեցին օգոստոսի 14-ին Երևանում տեղի ունեցած համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Ես առիթ ունեցա մանրամասնորեն ներկայացնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի մոտեցումները, դիրքորոշումն ու դիրքորոշման տրամաբանությունը: Վերահաստատեցի, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության, Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների անվտանգությունը եղել և մնում է գերակա հարցը մեր մոտեցումներում, և դրանից բխող կարգավիճակի հարցը մնում է գերակա հարց մեզ համար: Ես նշեցի, որ համապատասխան միջավայրի ստեղծումը՝ խաղաղ գործընթացն առաջ տանելու համար, կարևորագույն հարց է եղել և մնում է: Մանրամասնեցի, թե ինչ է նշանակում մեր մոտեցման մեջ այն, որ վերաբերում է այն հարցին, որ խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Եվ ես շատ շնորհակալ եմ իմ գործընկերոջն այն ընկալումների համար, որոնցով ինքը կիսվեց ինձ հետ այդ հարցի առումով»,- ասաց Մնացականյանը:
Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարը հայտնեց, որ իրենց երկիրը խաղաղության սիրահար է, և աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին:
«Ուրուգվայը խաղաղության սիրահար երկիր է, և պարոն նախարարը շատ հստակ ու պարզ մեզ բացատրեց Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակը: Մեր երկիրը աջակցում է այն բանակցություններին, որոնք տեղի են ունենում Մինսկի խմբի շրջանակներում 1995 թ. ստանձնած մանդատի համաձայն, որպեսզի բանակցված լուծում ձեռք բերվի՝ հիմնված նաև ՄԱԿ-ի հիմնադիր փաստաթղթում ներառված սկզբունքների վրա: Ինչպես ասում է իմ ընկեր նախարարը՝ այս կոնֆլիկտի խաղաղ լուծմանն այլնտրանք չկա»,- նշեց նախարարը:

Uruguay sees no alternative to peaceful solution of NK conflict
YEREVAN, AUGUST 14, ARMENPRESS. Uruguay’s Minister of Foreign Affairs Rodolfo Nin Novoa and Armenia’s Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan see no alternative to the peaceful resolution of the NK conflict.
The foreign ministers delivered a joint press conference today after holding a meeting in Yerevan.
“I had the opportunity to present in detail Armenia’s approaches, stance and logic behind the stance in the peaceful resolution process of the Nagorno Karabakh conflict. I reiterated that the security of the Nagorno Karabakh population, our countrymen of Nagorno Karabakh has been and remains a priority issue in our approaches, and the issue of the status proceeding from this remains a priority issue for us. I noted that the creation of an appropriate environment for advancing the peace process has been and remains a most important issue. I detailed what relates to the issue of what it means in our approach that there is no alternative for the peaceful solution. And I am very grateful to my colleague for the perceptions which he shared with me over this issue,” Mnatsakanyan said.
Uruguay’s FM said that his country is a peace-loving one and supports the ongoing negotiations which are taking place within the framework of the OSCE Minsk Group.
“Uruguay is a peace-loving country, and the minister very clearly and simply explained the Nagorno Karabakh situation. Our country supports the negotiations which are taking place within the framework of the Minsk Group in accordance with the 1995 mandate, in order to achieve a negotiated solution based also on the principles included in the UN founding document. As my friend minister said – there is no alternative to the peaceful solution of this conflict,” Rodolfo Nin Novoa said.