Փաշինյանն ԻԻՀ նախագահին և Սինգապուրի վարչապետին հրավիրել է ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիին և Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունին հրավիրել է Երևան` մասնակցելու հոկտեմբերին կայանալիք ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին օգոստոսի 9-ին վարչապետը հայտնել է Ղրղզստանում կայացած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի ընթացքում:
«Այս տարվա հուլիսի սկզբին պաշտոնական այցեր կատարեցի Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետություն և Սինգապուրի Հանրապետություն: Որպես ԵԱՏՄ-ում նախագահող երկիր՝ մենք առանձնակի ուշադրություն ենք դարձրել այս երկու երկրների հետ մեր կազմակերպության համագործակցության հարցերին: Քննարկվել են առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները և, մասնավորապես, ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր ստորագրելու հարցը: Ձեռք է բերվել սկզբունքային պայմանավորվածություն առ այն, որ բանակցային գործընթացը ժամանակին ավարտելու և համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցնելու դեպքում Սինգապուրի վարչապետը պատրաստ է մասնակցել Երևանում կայանալիք Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստին, որի ընթացքում կստորագրվի այդ համաձայնագիրը: Այս հարցում ես ստացա մեր բոլոր երկրների ղեկավարների համաձայնությունը»,- նշել է վարչապետը:
Փաշինյանը ԵԱՏՄ անդամ պետություններին ու Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ղեկավարությանը խնդրել է հնարավորինս արագացնել համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցման հետ կապված բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերը, որպեսզի հոկտեմբերի 1-ին Երևանում այն հաջողությամբ ստորագրվի:
Վարչապետը հայտնել է նաև, որ Երևան է հրավիրել նաև Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին:
«ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարների հետ պայմանավորվածություններին համապատասխան ես հրավիրել եմ նաև Իրանի նախագահին՝ մասնակցել Երևանում  կայանալիք Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստին»,- հավելել է Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 1-ը Երևանում՝ Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստի շրջանակում, կանցկացվի միջազգային համաժողով «Եվրասիական մայրցամաքի տարանցիկ ներուժը» թեմայով:

Pashinyan invites leaders of Iran and Singapore to attend Supreme Eurasian Economic Council meeting
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan invited President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani and Prime Minister of Singapore Lee Hsien Loong to Yerevan to participate in the Supreme Eurasian Economic Council meeting in October, ARMENPRESS reports Pashinyan announced on August 9 during the regular session of the Eurasian Intergovernmental Council.
‘’At the beginning of July of this year I visited the Socialist Republic of Vietnam and the Republic of Singapore. As a country presiding over the EAEU, we particularly focused on cooperation issues with the mentioned two states. We discussed the opportunities of expanding trade and economic cooperation and particularly the issue of signing the FTA between Singapore and the EAEU. We reached an agreement that in case of timely completing the negotiation process and agreeing upon the draft agreement the Prime Minister of Singapore is ready to participate in the Supreme Eurasian Economic Council meeting  in Yerevan, during which the agreement will be signed. I received the consent of all the leaders of all our Union’’, PM Pashinyan said.
Nikol Pashinyan asked the EAEU member states and the leadership of the Eurasian Economic Commission to maximally speed up all the necessary procedures required for the agreement, so as it can be successfully signed in Yerevan on October 1.
The Armenian PM informed that he has also invited Iranian President Hassan Rouhani in line with the agreement with the Heads of State of the EAEU member states.