ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Վրաստանում ունեցած հանդիպումների ընթացքում քննարկված հարցերի շրջանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է, թե ինչ շրջանակի հարցեր են քննարկվել Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում տեղի ունեցած հանդիպումների ժամանակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Մնացականյանն այս մասին հայտնել է լրագրողների հետ զրույցում:
«Այս պաշտոնական այցի շրջանակում մենք նորից անդրադարձանք այն բոլոր հարցերին, որոնք վերաբերում են մեր երկու երկրների անվտանգային համակարգերին և այն մարտահրավերներին, որ առնչվում են մեր անվտանգային համակարգերին: Նաև ընդգծեցինք այն, ինչ շատ բնական համատեղ շահագրգռվածություն է՝ զարգացնել հարաբերությունները այն ուղղությամբ, որոնք ներդրում են տարածաշրջանային խաղաղությանը և կայունությանը: Այդ առումով մեր երկու երկրներն ունեն շատ ընդգծված հետաքրքրություն  և շահագրգռվածություն»,- նշել է Մնացականյանը:
ԱԳ նախարարի խոսքով` իրենք փորձում են ավելի քաջալերել բիզնես շրջանակների, քաղաքացիական հասարակությունների շփումները, համատեղ աշխատանքը բոլոր մակարդակներում:
«Սա նույնպես, բնականաբար, այն հարցերից է, որոնց մենք անդրադարձել ենք և՛ Վրաստանի նախարարի, և՛ Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ: Եվ  մեզ համար աշխատելու շատ մեծ հիմք են Երևանում տեղի ունեցած միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները, որոնց ծավալը բավական մեծ է: Անդրադարձ է կատարվել բազմաթիվ հարցերի՝ ենթակառուցվածքներից մինչև տնտեսության, կրթության, գիտության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներին: Բավական ծավալուն են հարաբերությունները, և ծավալուն է օրակարգը, որը ձևավորվել է մեր կառավարությունների միջև և արտահայտվել է միջկառավարական հանձնաժողովների շրջանակում: Դրա հարցերը, և որոշ հարցերին անդրադառնալը, որոնք բխում էին միջկառավարական հանձնաժողովների աշխատանքներից, նույնպես այսօր մեր օրակարգային հարցերն էին և արտահայտվել են թե՛ արտգործնախարարի, թե՛ Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպումների ժամանակ»,- ասել է ԱԳ նախարարը:

Armenian FM introduces circle of issues discussed during meetings in Georgia
YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. Foreign minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan introduced the range of issues discussed during the meetings in Georgia.
“During my official visit we again touched upon all those issues relating to the security systems of our countries and the challenges facing our security systems. We also highlighted the very natural joint interest to develop the relations in a direction which contribute to regional peace and stability. In this regard both countries have very highlighted interest”, the FM told reporters in Tbilisi.
The FM said they are trying to further promote the contacts between the business circles, civil societies, as well as the joint work at all levels.
“We also touched upon these issues during the meeting both with the Georgian President and Prime Minister. The works of inter-governmental commission held in Yerevan are a very good base for us to work. Numerous issues were covered during the meetings starting from infrastructures up to the economy, science, education, tourism, etc. Both the relations and the agenda are quite broad which were formed between our governments and reflected on the sidelines of the inter-government commission”, the Armenian FM said.