Ավտոմեքենաների ներմուծումը կհասնի 70 հազարի. Նորագավիթի ավտոմաքսատանը կաշխատեն 7-օրյա գրաֆիկով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ավտոմեքենաների ներմուծումը զգալիորեն աճել է, հուլիսի վերջին ներմուծման թիվը կհասնի 70 հազարի: Օգոստոսի 1-ից Նորագավիթի ավտոմաքսատան բաժիններում աշխատելու են 7-օրյա գրաֆիկով, աշխատակիցների թիվը ավելացնելու են 6-ով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանը:
«2018թ-ին ներմուծվել է մոտ 67 000 ավտոմեքենա: Այս ամսվա վերջին այդ ցուցանիշն արդեն անցած կլինի, և կունենանք մոտ 70 000 ձևակերպում: Այս մեծաքանակ ներմուծումները պայմանավորված են 2020թ-ից ԵԱՏՄ միասնական մաքսային դրույքաչափին անցում կատարելու հանգամանքով»,- նշել է Ներսիսյանը:
Նա նաև հայտնել է, որ, կանխատեսելով ներմուծման աճը, 2019թ հունվարից Նորագավիթում տեղակայված բաժինների համար սահմանել են  6-օրյա աշխատանքային շաբաթ, ինչպես նաև ավելացրել են 5 ձևակերպող տեսուչ: Սրան զուգահեռ՝ սկսել են նաև բավականին ակտիվորեն ավտոմեքենաներ ձևակերպել հանրապետության բոլոր մաքսատներում, ինչպես նաև ավտոմեքենաների բեռնաթափում իրականացնել մաքսային պահեստներում: Այսօրվա դրությամբ՝ օրեկան մոտ 700 ավտոմեքենա է ձևակերպվում ՀՀ-ում, որից մոտ 500-ը Նորագավիթում:
«Օգոստոսի 1-ից Նորագավիթի բաժիններում աշխատելու են 7-օրյա գրաֆիկով, և այս նպատակով ավելացվելու է ևս 6 աշխատակից: Մաքսային պահեստներում բեռնաթափման աշխատանքներ իրականացվելու են նաև շաբաթ-կիրակի օրերին։ «Մետեքսիմ» մաքսային պահեստը կահավորվել է, և շատ կարճ ժամկետներում ավտոմեքենաներ կձևակերպվեն նաև հենց այս պահեստում»,- տեղեկացրել է Ներսիսյանը:
Այս ամենին համալիր լուծում տալու նպատակով ՊԵԿ նախագահի տեղակալը շատ կարևորել է  վարչապետի՝ ավտոմաքսատունը Գյումրի տեղափոխելու հանձնարարականը, որտեղ կապահովվեն բոլոր անհրաժեշտ պայմանները և կստեղծվեն համապատասխան ենթակառուցվածքներ՝ ավտոմեքենան արագ և հեշտ մաքսազերծելու և հաշվառելու համար: «Հանձնարարականի առնչությամբ լայնածավալ աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են և, ինչպես վարչապետը հայտարարեց, ավտոմաքսատունն արդեն տեղափոխված կլինի Գյումրի մինչև տարեվերջ»,- նշել է Ներսիսյանը:

Импорт автомобилей достигнет 70 тыс: автотаможня Норагавита будет работать в 7- дневном режиме
В Армении значительно вырос импорт автомобилей, а к концу июля количество импортированных автомобилей достигнет 70 тысяч. Начиная с 1 августа в отделах автотаможни Норагавота будет установлен семидневный рабочий график, а количество сотрудников увеличится на 6. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщила заместитель председателя комитета госдоходов Армении Шушаник Нерсисян.
«В 2018 году было импортировано около 67 тысяч автомобилей. В конце этого месяца этот показатель будет превышен, и у нас будет около 70 000 оформлений. Этот рост импорта обусловлен тем, что с 2020 года будет осуществлен переход к единому таможенному тарифу в рамках ЕАЭС», - отметила Нерсисян.
Она также сообщила, что, прогнозируя рост импорта, начиная с января 2019 года, установлена 6-дневная рабочая неделя для подразделений таможни в Норагавите, а также на 5 человек увеличился штат таможни. Одновременно началось активное оформление автомобилей во всех таможенных пунктах республики, а также осуществляют разгрузку автомобилей на таможенных складах. В настоящее время в Армении ежедневно регистрируется около 700 автомобилей, из которых около 500 оформляется в Норагавите.
«С 1 августа отделы таможни Норагавита будут работать с 7-дневным графиком, и еще на 6 сотрудников будет увеличен штат сотрудников. Погрузочно-разгрузочные работы на таможенных складах также будут проводиться по субботам. Таможенный склад "Метексим" переоснащен и в скором времени на этом складе также будут оформляться автомобили», - отметила Нерсисян.
В целях комплексного решения проблемы заместитель председателя КГД отметила важность выполнения поручения премьер-министра перенести автотаможню в Гюмри, где будут созданы все необходимые условия и соответствующие инфраструктуры для быстрой и легкой регистрации автомобилей. «Масштабные работы по выполнению поручения уже начались, и, как заявил премьер-министр, таможня будет перенесена в Гюмри к концу года», - отметила Нерсисян.