Հայաստանը ՄԻԵԴ-ում կայացված վճիռների հիման վրա հատուցել է 1 մլն 360 հազար եվրո
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) Հայաստանի վերաբերյալ վճիռ է կայացրել 111 գործով: Հայաստանը հատուցել է 1 մլն 360 հազար եվրո: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում ասաց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Արտակ Ասատրյանը՝ պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի հարցին:
Հովհաննիսյանը հետաքրքրվեց, թե ներկայում ՄԻԵԴ-ում գտնվող գործերի գումարային հնարավոր փոխհատուցման ծավալը որքան է, այսինքն՝ այն հնարավոր գումարի չափը, որը Հայաստանը կարող է փոխհատուցել, և թե որ գործերով է հիմնականում փոխհատուցում կատարվելու:
«Այս պահի դրությամբ ունենք ՀՀ-ի վերաբերյալ կայացված 111 գործով վճիռներ, որոնցից 107-ով Եվրոպական դատարանն առնվազն մեկ խախտում արձանագրել է, իսկ 4-ով որևէ խախտում չի արձանագրվել: Այս պահին Հայաստանը ՄԻԵԴ-ում կայացված վճիռների հիմա վրա հատուցել է մոտ 1 մլն 360 հազար եվրոյի չափով գումար։ Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանից պահանջվել է 21, 5 մլն-ի կարգի գումար, բայց կառավարության առարկությունների արդյունքում չափը նվազեցվել, դարձվել է 1 մլն 360 հազար եվրո՝ ընդհանուր այս 111 գործերի համատեքստում»,- ասաց փոխնախարարը:
Նա կարևորեց ՄԻԵԴ-ում կայացված վճիռների պատճառը հաշվի առնելը: Ասատրյանը նկատեց, որ որոշ վճիռներով պայմանավորված, ՄԻԵԴ հասած խնդիրների համար երբեմն որևէ ձևով հնարավոր չէ դատավորին մեղադրել, քանի որ նրանց կայացրած վճիռների պատճառներն օրենսդրական թերի կարգավորումներն են եղել: «Այստեղ պետք է հասկանալ, թե դատավորը ինչ դիտավորություն է ունեցել անձի իրավունքների խախտման կոնտեքստում և դրա արդյունքում քննարկել՝ արդյոք կոպիտ դիտավորություն կամ խախտում կա։ Դրա արդյունքում կարելի է ներկայացնել համապատասխան կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդություն»,- նշեց փոխնախարարն ու վստահեցրեց, որ դա պարբերաբար քննարկվում է և իրենց հսկողության տակ է գտնվում:

Армения выплатила 1 млн 360 тыс евро на основе решений ЕСПЧ
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) вынес решения об Армении по 111 делам. Армения заплатила 1 миллион 360 тысяч евро. Как сообщает Арменпресс, об этом в Национальном Собрании заявил заместитель министра юстиции Армении Артак Асатрян, отвечая на вопрос депутата от фракции «Мой шаг» Ованеса Ованнисяна.
Ованнисян поинтересовался суммой возможной компенсации в рамках дел в ЕСПЧ, то есть суммой возможной компенсации, которую Армения может выплатить, и какие случаи будут компенсированы.
«В настоящее время у нас есть 111 решений по Армении, из которых 107 ЕСПЧ нашел как минимум одно нарушение, по 4 делам не было обнаружено ни одно нарушение. На данный момент Армения уже выплатила около 1 миллиона 360 тысяч евро в рамках решений ЕСПЧ. В целом, у Армении потребовали в общей сложности 21,5 миллиона долларов, но в результате возражений правительства размер был уменьшен до 1 миллиона 360 тысяч евро в рамках 111 дел», - сказал замминистра.
Он отметил важность значения учета причин для вынесения решений ЕСПЧ. Асатрян заметил, что в некоторых случаях в выявлении ЕСПЧ проблем иногда невозможно обвинить судью, поскольку причинами принятых ими решений были недостатки в законодательстве.
«Здесь необходимо понять, что какой умысел имел судья в контексте нарушения прав человека, и, как следствие, рассмотреть вопрос о том, имело ли место серьезное намерение или нарушение. В результате мы можем представить ходатайство о дисциплинарном взыскании», - отметил заместитель министра и заверил, что оно регулярно обсуждается и находится под их контролем.