Վարչապետը հորդորեց նվազեցնել ՀՀ-ից հումքի ու չվերամշակված արտադրանքի արտահանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հորդորեց երկարաժամկետ և միջնաժամկետ առումով տնտեսության տրամաբանությունը կառուցել Հայաստանից հումքի և չվերամշակված արտադրանքի արտահանումը նվազագույնի հասցնելու կամ վերացնելու վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց կառավարության հունիսի 27-ի նիստում՝ անդրադառնալով վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած մայիսի տնտեսական ցուցանիշներին:
«Ռազմավարական առումով մեր տնտեսությունը երկարաժամկետ և միջնաժամկետ առումով պետք է կառուցվի այն տրամաբանությամբ, որ Հայաստանից հումքի և չվերամշակված արտադրանքի արտահանումը պետք է նվազագույնի հասցվի կամ վերացվի: Այսինքն՝ երկարաժամկետ կտրվածքով մեր տնտեսությունը պետք է կառուցվի այնպես, որ մեր երկրից ոչ թե հանքաքար պետք է արտահանվի, այլ մեր երկրից պետք է արտահանվի մետաղական արտադրանք: Ընդ որում, ինչքան հնարավոր է՝ երկար վերամշակման ցիկլ անցած, այսինքն՝ ոչ միայն ձուլակտորներ, այլև պատրաստի արտադրանք: Ճիշտ է՝ մենք հիմա շատ ուրախանում ենք, որ նույն ելակի, հիմա ծիրանի սեզոնն է սկսում, մենք արտահանման ծավալներ կունենանք, բայց մեր երկարաժամկետ ռազմավարությունը պետք է լինի այն, որ մեր երկրից, այսպես ասած, անմշակ ծիրան կամ ելակ պետք է դուրս չգա»,- ասաց Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ շատ կարևոր է նաև այն, որ կառավարությունն իր ռազմավարությամբ, իր քաղաքականությամբ ամբողջապես նպաստի այս միտումներին, ամբողջությամբ նպաստի, որ ՀՀ-ում նորանոր արտադրական ցիկլեր գոյանան, և այդ ցիկլերի գոյացումը պետք դառնա երկրի տնտեսության հիմնական բնորոշիչն ու դիմագիծը:

Премьер-министр призвал сократить экспорт сырья и непереработанной продукции
Премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал логику экономики в долгосрочном и среднесрочном плане строить на минимизации или устранении экспорта сырья и непереработанной продукции из Армении. Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян сказал на заседании правительства 27 июня, говоря об экономических показателях мая, опубликованных Статистическим комитетом.
“В стратегическом плане наша экономика в долгосрочном и среднесрочном плане должна строиться по той логике, что экспорт сырья и непереработанной продукции из Армении должен быть сведен к минимуму или устранен полностью. То есть, в долгосрочном разрезе наша экономика должна строиться так, чтобы из нашей страны экспортировать не руду, а металлическую продукцию. Причем продукцию прошедшую длительный перерабатывающий цикл, то есть не только слитки, но и готовую продукцию. Правда, мы сейчас очень радуемся тому, что начинается сезон клубники, абрикоса, у нас будут большие объемы экспорта, но наша долгосрочная стратегия должна заключаться в том, что из нашей страны, так сказать, не должны выходить необработанные абрикосы или клубника”, - сказал Пашинян.
Никол Пашинян подчеркнул, что очень важно и то, чтобы правительство своей стратегией, своей политикой полностью способствовало бы этим тенденциям, чтобы в Армении сформировались новые производственные циклы, и образование этих циклов должно стать основной характеристикой и чертой экономики страны.