Վարչապետը հորդորեց նվազեցնել ՀՀ-ից հումքի ու չվերամշակված արտադրանքի արտահանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հորդորեց երկարաժամկետ և միջնաժամկետ առումով տնտեսության տրամաբանությունը կառուցել Հայաստանից հումքի և չվերամշակված արտադրանքի արտահանումը նվազագույնի հասցնելու կամ վերացնելու վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց կառավարության հունիսի 27-ի նիստում՝ անդրադառնալով վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած մայիսի տնտեսական ցուցանիշներին:
«Ռազմավարական առումով մեր տնտեսությունը երկարաժամկետ և միջնաժամկետ առումով պետք է կառուցվի այն տրամաբանությամբ, որ Հայաստանից հումքի և չվերամշակված արտադրանքի արտահանումը պետք է նվազագույնի հասցվի կամ վերացվի: Այսինքն՝ երկարաժամկետ կտրվածքով մեր տնտեսությունը պետք է կառուցվի այնպես, որ մեր երկրից ոչ թե հանքաքար պետք է արտահանվի, այլ մեր երկրից պետք է արտահանվի մետաղական արտադրանք: Ընդ որում, ինչքան հնարավոր է՝ երկար վերամշակման ցիկլ անցած, այսինքն՝ ոչ միայն ձուլակտորներ, այլև պատրաստի արտադրանք: Ճիշտ է՝ մենք հիմա շատ ուրախանում ենք, որ նույն ելակի, հիմա ծիրանի սեզոնն է սկսում, մենք արտահանման ծավալներ կունենանք, բայց մեր երկարաժամկետ ռազմավարությունը պետք է լինի այն, որ մեր երկրից, այսպես ասած, անմշակ ծիրան կամ ելակ պետք է դուրս չգա»,- ասաց Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ շատ կարևոր է նաև այն, որ կառավարությունն իր ռազմավարությամբ, իր քաղաքականությամբ ամբողջապես նպաստի այս միտումներին, ամբողջությամբ նպաստի, որ ՀՀ-ում նորանոր արտադրական ցիկլեր գոյանան, և այդ ցիկլերի գոյացումը պետք դառնա երկրի տնտեսության հիմնական բնորոշիչն ու դիմագիծը:

YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan called on his Cabinet today to build the economy’s logic long-term and mid-term on minimizing or abolishing the exports of raw materials and non-processed products from Armenia.
Pashinyan was addressing economic indicator data for May issued by the Statistics Committee.
“In strategic terms our economy in the long-term and mid-term perspective must be built with the logic that the exports of raw materials and non-processed products from Armenia must be minimized or abolished. Meaning, in a long-term perspective our economy must be built in a way for not minerals to be exported from our country, but steel products. Moreover, maximally processed, that is – not only ingots, but finished products. Certainly, we are now happy that the strawberry and now the apricot season is beginning and we will have exports volumes, but our long-term strategy must be to reach exports when unprocessed apricots or strawberry aren’t taken out of the country,” he said.
Pashinyan emphasized that the government should also contribute to these trends in order for new production cycles to appear in Armenia.