Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 7.3 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը այս տարվա մայիսին նախորդ տարվա մայիսի համեմատ աճել է 7.3 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Մասնավորապես 2019-ի մայիսին 2018-ի մայիսի համեմատ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 10.2 տոկոսով, շինարարության ծավալը՝ 2 տոկոսով, առևտրի շրջանառությունը՝ 4.9 տոկոսով, իսկ ծառայությունների ծավալը՝ 14.8 տոկոսով:
Սպառողական գների ինդեքսն ավելացել է 2.8 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 1.2 տոկոսով:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն այս տարվա մայիսի նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ  աճել է 1 տոկոսով:
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը Հայաստանում այս տարվա մայիսին աճել է 6.5 տոկոսով՝ կազմելով 179 հազար 623 դրամ: Ընդ որում` պետական օղակում միջին ամսական աշխատավարձն ավելացել է 6.9 տոկոսով, իսկ ոչ պետականում՝ 4.7 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա մայիսին նախորդ տարվա մայիսի համեմատ նկատվել է նվազում՝ շուրջ 3.9 տոկոսով: Սակայն արտահանումն աճել է 11.7 տոկոսով, իսկ ներմուծումը նվազել է 10.5 տոկոսով:

Показатель экономической активности в Армении вырос на 7,3%
Показатель экономической активности в мае этого года по сравнению с маем прошлого года вырос на 7,3%. Как сообщает «Арменпресс», об этом свидетельствуют данные, опубликованные Национальным статистическим комитетом Армении.
В частности, в мае 2019 года по сравнению с маем 2018 года объем промышленной продукции вырос на 10,2%, объем строительства - на 2%, оборот торговли - на 4,9%, а объем услуг - на 14,8%.
Индекс потребительских цен вырос на 2,8%, а индекс цен на промышленную продукцию - на 1,2%.
Производство электроэнергии в мае текущего года по сравнению с тем же периодом прошлого года выросло на 1%.
Среднемесячная номинальная зарплата в Армении в мае этого года выросла на 6,5%, составив 179 623 драма. При этом среднемесячная зарплата в государственном звене увеличилась на 6,9%, а в негосударственном - на 4,7%.
В мае этого года по сравнению с маем прошлого года в объемах внешнеторгового оборота наблюдалось снижение - около 3,9% . Однако экспорт вырос на 11,7%, а импорт сократился на 10,5%.