Եվրոպան պետք Է շարունակի երկխոսություն վարել Ռուսաստանի հետ. Մակրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպան պետք Է շարունակի երկխոսություն վարել Ռուսաստանի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել Է RTS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Մակրոնը նշել Է, որ Ռուսաստանը պետք Է «ջանքեր գործադրի» Եվրոպայի հետ երկխոսությունը շարունակելու համար: Եվրոպան, իր հերթին, պետք Է «վստահության ու անվտանգության նոր կանոններ» հաստատի Ռուսաստանի հետ» եւ «չհամաձայնի բացառապես ՆԱՏՕ-ի հետ»:
Ֆրանսիայի ղեկավարի կարծիքով՝ կողմերի միջեւ պետք Է շարունակվի «ռազմավարական բանավեճը»: Դրա համար Մակրոնը պատրաստ Է «տեւական ու հագեցած զրույց» վարել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, սակայն չի բացահայտել առաջիկա բանակցությունների մանրամասները: Հիշեցնենք, որ հունիսի 28-29-ին ճապոնական Օսակայում տեղի Է ունենալու G20-ի գագաթնաժողովը:

Макрон рассказал о необходимости продолжать диалог между Россией и Европой
Европа должна продолжать вести диалог с Россией, несмотря на разногласия. Об этом заявил президент Франции Эммануэль Макрон в интервью телеканалу RTS.
Макрон отметил, что России стоит «прилагать усилия» для продолжения диалога с Европой. Однако та, в свою очередь, должна установить «новые правила доверия и безопасности с Россией» и «не соглашаться исключительно с НАТО»,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
По мнению французского лидера, между сторонами должна продолжаться «стратегическая дискуссия». Для этого Макрон собирается провести длинную и насыщенную беседу» с российским президентом Владимиром Путиным, однако деталей предстоящих переговоров не раскрыл.