Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպման օրվա և տեղի մասին հայտարարություն կարվի առաջիկայում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հանդիպման մանրամասների` օրվա, տեղի մասին հայտարարություն կարվի շատ շուտով. կողմերն այն կանեն միաժամանակ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Մնացականյանը` անդրադառնալով հարցին, թե երբ է սպասվում հանդիպում:
«Մենք գործում ենք բաց, թափանցիկ ու պարզ: Կա համաձայնություն, որ մենք նախանշված օրը և ժամին կանենք այդ հայտարարությունը: Կարող եմ ասել, որ մոտենում է այն օր, որ այդ հայտարարությունը արվի»,-ասաց նախարարը:
Նա շեշտեց, որ նախընտրում եմ հարգել բոլոր կողմերին` բանակցող մյուս կողմին և համանախագահներին և պայմանավորվածությանը հավատարիմ լինել: Մոտենում է այն պահը, երբ այդ մասին հայտարարությունը կարվի:
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հնարավոր հանդիպմանը, Մնացականյանն ասաց, որ նման հարց այս պահին չկա:

Заявление о дне и месте встречи Мнацаканян-Мамедьяров будет сделано в ближайшее время
Заявление о месте встречи министра иностранных дел Армении, Зограба Мнацаканяна и министра иностранных дел Азербайджана, Эльмара Мамедъярова будет сделано очень скоро. Стороны сделают это одновременно. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал Мнацаканян, отвечая на вопрос, когда ожидается встреча.
“Мы действуем открыто, прозрачно и ясно. Есть согласованность, что мы сделаем это заявление в назначенный день и час. Могу сказать, что день, когда это заявление будет сделано, приближается”, - сказал министр.
Он подчеркнул, что предпочитает уважать все стороны, сопредседателей и другую сторону переговоров, и быть верным договоренности. Приближается момент, когда заявление об этом будет сделано.
Что же касается возможной встречи глав Армении и Азербайджана, Мнацаканян сказал, что на данный момент подобного вопроса нет.